ΑΕΛ-Αστέρας Τρίπολης 1-2: Αστεράτη ανατροπή στον κάμπο (photos)

Ο Αστέρας αντέδρασε κόντρα στην ΑΕΛ και πήρε το «διπλό».

Νικηφόρα ξεκίνησε ο Αστέρας Τρίπολης τις υποχρεώσεις του στα πλέι άουτ, με σπουδαία νίκη με 2-1 επί της ΑΕΛ στο AEL FC Arena. Οι «βυσσινί» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν στο 42’ με τον Μιλοσάβλιεβιτς. Οι Αρκάδες πάντως κατάφεραν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με εύστοχο πέναλτι του Μπαράλες. Στο δεύτερο μέρος ο Λουίς Φερνάντεθ στο 55’ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ ολοκλήρωσε την ανατροπή του Αστέρα, γράφοντας το 2-1.

Πλέον ο Αστέρας απέκτησε προβάδισμα για την 7η θέση, με την ΑΕΛ να χάνει έδαφος, ενώ ο Ατρόμητος δεν αγωνίστηκε ακόμα απέναντι στην Ξάνθη.

Χωρίς πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο AEL FC Arena, με τις δύο ομάδες να εμφανίζονται επηρεασμένες από την τρίμηνη αποχή. Η ΑΕΛ πατούσε κάπως καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 11’ ο Μόρας αστόχησε σε πλασέ. Ο Αστέρας δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός, με την ΑΕΛ να ανεβάζει στροφές και να προσπαθεί να απειλήσει. Στο 31’ ο Μιλοσάβλιεβιτς με σουτ, έστειλε τη μπάλα άουτ, αλλά ο ίδιος στο 42’ μετά από λάθος έξοδο του Παπαδόπουλου και κεφαλιά πάσα του Σετσέροβιτς, πέτυχε το 1-0.

Η απάντηση των Αρκάδων ήρθε στις καθυστερήσεις, καθώς στην πρώτη ουσιαστικά φάση που ο Μπαράλες βρέθηκε μέσα στην περιοχή, κέρδισε το πέναλτι από τον Μούζεκ. Ο Αργεντινός στράικερ ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και ευστόχησε, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά και στο 47’ απείλησε και ζήτησε πέναλτι σε αγκωνιά του Ζίζιτς στον Βαλιέντε, αλλά ο διαιτητής Ζαχαριάδης, που είδε τη φάση στο VAR, δεν έδειξε κάτι. Στο 55’ ο Λουίς Φερνάντεθ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κρίστινσον και έγραψε το 1-2. Η ΑΕΛ επιχείρησε να βγει μπροστά, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Στο 73’ το σουτ του Βινίσιους κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου, με τους Αρκάδες να διαχειρίζονται σωστά το προβάδισμα στο σκορ. Στοπ 86’ ο Αστέρας είχε δοκάρι με τον Μπόρχα Φερνάντεθ, ενώ οι προσπάθειες των γηπεδούχων δεν είχαν αποτέλεσμα.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπέρτος, Μόρας, Μιχαήλ, Μούζεκ (70’ Στελιάνο), Γκαζάλ (57’ Ηλιάδης), Μιλοσάβλιεβιτς, Σετσέροβιτς (70’ Μπούστος), Τόρζε, Βινίσιους, Πινακάς (57’ Ασούμπρε).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Πασαλίδης, Τασουλής, Μουνάφο (85’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Βαλιέντε, Μαρκ Φερνάντεθ (61’ Σίτο), Ντέλετιτς (61’ Ριέρα), Λουίς Φερνάντεθ (69’ Κρέσπι), Μπαράλες (85’ Καπίγια).

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή