Σαν σήμερα: Το πρώτο «διπλό» του ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη στην Α’ Εθνική
2 SHARES

Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ θυμάται το «διπλό» επί του Ολυμπιακού στις 6 Απριλίου 1960.

Καθημερινά η ΠΑΕ ΠΑΟΚ ανασύρει ένα γεγονός από το παρελθόν και σήμερα επέλεξε τη νίκη της ομάδας επί του Ολυμπιακού στο Φάληρο το 1960.

Αναλυτικά:

«Η πρώτη αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ σε επίπεδο Α’ Εθνικής έγινε στο στάδιο Καραϊσκάκης στις 6 Απριλίου 1960 με Ελβετό διαιτητή, τον Ότμαρ Χούμπερ και μπροστά σε 11.838 ανθρώπους, κάτι που δικαιολογείται από το γεγονός πως το παιχνίδι ήταν εξ αναβολής και διεξήχθη Τετάρτη.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 31ο λεπτό με κεφαλιά του Πολυχρονίου και η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση. Ο Λέανδρος Συμεωνίδης ισοφάρισε με έναν κεραυνό έξω από την περιοχή στο 39′ και πριν κλείσει το ημίχρονο ο Χαβανίδης με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Λέανδρου έβαλε μπροστά στο σκορ τον Δικέφαλο στο 43ο λεπτό.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη του ΠΑΟΚ μέσα στην χρονιά απέναντι στον Ολυμπιακό, αφού είχε επικρατήσει με 2-0 (46′ Συμεωνίδης, 81′ Κατηκαρίδης) και ο τρόπος που εγκαινιάστηκαν οι αναμετρήσεις τους στην παρθενική σεζόν της Α’ Εθνικής.

Ο ΠΑΟΚ σε εκείνη την αναμέτρηση αγωνίστηκε με την εξής ενδεκάδα: Πρόγιος, Χασιώτης, Μαργαρίτης, Κεμανίδης, Ραπτόπουλος, Κερμενίδης, Νικολαΐδης, Κατηκαρίδης, Συμεωνίδης, Κιουρτζής, Χαβανίδης».