Ολυμπιακός-Πανιώνιος 4-0: «Ερυθρόλευκο» πάρτι πριν το ντέρμπι στην Τούμπα (photos)

Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τον Πανιώνιο σε ένα 20λεπτο.

Εύκολη νίκη πανηγύρισε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Πανιώνιο με 4-0, πηγαίνοντας πως πρωτοπόρος την επόμενη αγωνιστική στην Τούμπα, στο ντέρμπι κορυφής με τον ΠΑΟΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν αφηνιασμένοι στο παιχνίδι, καθώς στο πρώτο 10λεπτο προηγούνταν ήδη 3-0, ενώ στο 24’ το σκορ έγινε 4-0. Ο Ελ Αραμπί πέτυχε δύο γκολ και έφτασε τα 17 στο πρωτάθλημα, ενώ δίχτυα βρήκαν οι Χασάν και Φορτούνης. Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να αντιδράσει, γνωρίζοντας την ήττα.

Ονειρικό ξεκίνημα έκανε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι με τον Πανιώνιο το «Γ. Καραϊσκάκης». Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Νέας Σμύρνης. Στο 4’ ο Βαλμπουενά έκανε τη μπαλιά και ο Χασάν με σουτ έκανε το 1-0. Στο 6’ ο Κότνικ δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα σε σουτ του Φορτούνη και ο Ελ Αραμπί εύκολα πέτυχε από κοντά το 2-0. Στο 9’ ο Φορτούνης με ατομική ενέργεια και σουτ έγραψε το 3-0.

Ο Ολυμπιακός έριξε ταχύτητα στη συνέχεια, αλλά είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με τον Πανιώνιο απλά να μην μπορεί να αντιδράσει. Στο 24’ ο Ρέτσος έκανε αδύναμο γύρισμα στον Κότνικ και ο Ελ Αραμπί έκλεψε τη μπάλα και πέτυχε το 4-0. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν κι άλλες ευκαιρίες, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα καλό, αλλά άστοχο σουτ με τον Τσιλούλη στο 41’.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο. Ο Μαρτίνς έκανε αλλαγή τους Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί, για να τους δώσει ανάσες. Ο Πανιώνιος δεν έδειχνε ικανός να απειλήσει, ενώ ο Ολυμπιακός απλά έκανε διαχείριση του αγώνα στο τελευταίο ημίωρο. Στα τελευταία λεπτά, ο Σταυρόπουλος έκοψε τον Χασάν πριν σκοράρει και ο Σα απέκρουσε προσπάθεια του Εμμανουηλίδη για το γκολ της τιμής των «κυανέρυθρων». Το 4-0 δεν άλλαξε έως το τελευταίο σφύριγμα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Γκασπάρ, Σισέ, Μπα, Μπουχαλάκης, Καμαρά (62’ Καφού), Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά (46’ Παπαδόπουλος), Φορτούνης, Ελ Αραμπί (56’ Χριστοδουλόπουλος), Χασάν.

Πανιώνιος (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Ρέντζας, Ρέτσος (76’ Σιντί Αλί), Κόρμπος (46’ Εμμανουηλίδης), Γρίβας (46’ Μίκο), Τσιλούλης, Καμαρά Αραμπούλι.

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»