Ολυμπιακός: Τα ρεκόρ του Βαλμπουενά

Ο Ματιέ Βαλμπουενά συνεχίζει να εντυπωσιάζει φέτος με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της πρόκρισης του Ολυμπιακού στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, ήταν ο Ματιέ Βαλμπουενά που οδήγησε τους Πειραιώτες στη νίκη επί της Λαμίας με 3-2.

Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός είχε και τις τρεις ασίστ για τέρματα των «ερυθρολεύκων» και μάλιστα σε ένα ημίχρονο, ισοφαρίζοντας το προσωπικό του ρεκόρ καριέρας.

Συγκεκριμένα, το είχε πετύχει στη νίκη της Φενερμπαχτσέ για το Κύπελλο Τουρκίας στην έδρα της Άδανα Ντεμίρσπορ (με σκορ 4-1) και, μάλιστα, είχε πετύχει 1 γκολ σε 79 λεπτά συμμετοχής.

Τα ρεκόρ, όμως, δεν σταματούν εδώ για τον 35χρονο σούπερ σταρ, αφού κατάφερε να κάνει ρεκόρ ασίστ με την «ερυθρόλευκη» φανέλα. Με τις τρεις χθες έφτασε τις 17, με την αμέσως προηγούμενη καλύτερη επίδοσή του να είναι οι 16 (με 9 γκολ σε 49 συμμετοχές) στη Μαρσέιγ τη σεζόν 2011/12 και στη Λιόν τη σεζόν 2017/18 (με 8 γκολ που έφτασε φέτος ξανά).

Με την απόδοσή του τη φετινή σεζόν αποδεικνύει σε κάθε παιχνίδι, πως αποτελεί τον ηγέτη του φετινού Ολυμπιακού και δικαίως έγινε η προσπάθεια απόκτησής του, το περασμένο καλοκαίρι.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι