ΠΑΟΚ: Το γρηγορότερο 3-0 και το μηδέν στην άμυνα
25 SHARES

Ιδιαίτερη σημασία απέκτησε η νίκη του ΠΑΟΚ επί της Λαμίας.

Εξαιρετικά αποτελεσματικός ήταν ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του αγώνα με τη Λαμία, πετυχαίνοντας τρία γκολ στα πρώτα έντεκα λεπτά, με τους Μίσιτς (2’), Λημνιό (6’) και Σφιντέρσκι (11’).

Αυτά ήταν τα τρία πιο γρήγορα γκολ που έχει πετύχει ο «Δικέφαλος του Βορρά» στην ιστορία του, τόσο σε Ελλάδα όσο και Ευρώπη. Την προηγούμενη φορά που ο ΠΑΟΚ είχε σκοράρει τρις στα πρώτα λεπτά ήταν στις 26 Ιανουαρίου του 2014, όταν είχε επικρατήσει 4-1 επί της Βέροιας. Τότε είχε πετύχει σε τρία γκολ στα πρώτα 13 λεπτά του αγώνα, βρίσκοντας δίχτυα με τους Ολίσε (1’), Μαντούρο (5’) και Σαλπιγγίδη (13’).

Παράλληλα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε για πρώτη φορά σε αγώνα φέτος, σε Ελλάδα και Ευρώπη, να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Στα προηγούμενα 10 επίσημα παιχνίδια της, η ομάδα του Άμπελ Φερέιρα είχε δεχτεί γκολ, με κάποια να στοιχίζουν βαθμούς ή προκρίσεις.

Άρης: Στη Ρόδο με Ντραγκίτσεβιτς
Νούνο Εσπίριτο: «Δύσκολη ομάδα ο Ολυμπιακός»
Europa League: Ισοπαλία στην Αυστρία και το εισιτήριο στην Άιντραχτ (videos)