Άρης-ΑΕΛ 2-3: Απόδραση νίκης με Ουάρντα (photos)

Απίστευτη ανατροπή της ΑΕΛ μέσα στο «Βικελίδης» επί του Άρη.

Παλικαρίσια νίκη πανηγύρισε η ΑΕΛ μέσα στο «Κλ. Βικελίδης», επικρατώντας 3-2 του Άρη, αν και έχανε 2-0 στο 12’. Οι «βυσσινί» αντέδρασαν και με κορυφαίους του Σεσέροβιτς και Ουάρντα, ανέτρεψαν το σκορ και πήραν τη νίκη στην έδρα του Άρη μετά από 26 χρόνια. Ο Αιγύπτιος ήταν το πρόσωπο του αγώνα, καθώς έδειξε το ταλέντο του με ασίστ και γκολ, αλλά και τον χαρακτήρα του, ανοίγοντας διάλογο με την εξέδρα. Ο Άρης είχε δοκάρια, είχε φάσεις, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι, με το VAR να αναιρεί απόφαση του Σκουλά για πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Συναρπαστική εξέλιξη είχε το παιχνίδι του Άρη με την ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο. Οι «κίτρινοι» μπήκαν δυνατά στο ματς και σε ένα τρίλεπτο πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 10’ ο Βέλεθ με κεφαλιά νίκησε τον Κρίστινσον και πέτυχε το 1-0. Στο 12’ ο Ντιγκινί έκανε το σουτ, ο Κρίστινσον απέκρουσε, αλλά ο Γκάμα πήρε το ριμπάουντ και με υπέροχο πλασέ διαμόρφωσε το 2-0.

Η ΑΕΛ έμοιαζε χαμένη στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, αλλά στη συνέχεια άρχισε να αντιδρά, με τους Κάτσε και Μπέρτο να επιχειρούν κάποια μακρινά σουτ. Στο 20’ όμως ο Σεσέροβιτς έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κατέληξε στον Νούνιτς, ο οποίος απέφυγε τον Ροζ και πλάσαρε, μειώνοντας σε 2-1. Οι «βυσσινί» συνέχισαν να πιέζουν και στο 33’ ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα και ο Νούνιτς με προβολή ισοφάρισε σε 2-2. Ο Άρης προσπάθησε να συνέλθει, αλλά κάποιες προσπάθειες του Φετφατζίδη και του Βέλεθ δεν είχαν αποτέλεσμα.

Πάλι δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης και στο 47’ είχε δοκάρι με εκτέλεση φάουλ του Ματίγια. Στο 52’ ο Κρίστινσον έδιωξε σε κόρνερ σουτ του Φετφατζίδη, ενώ στο επόμενο λεπτό απέκρουσε σουτ του Κόρχουτ. Στο 64’ οι γηπεδούχοι είχαν νέο δοκάρι σε σουτ του Ντιγκινί. Κι ενώ ο Άρης είχε τον έλεγχο του αγώνα, στο 74’ η ΑΕΛ από κόρνερ και κεφαλιά του Ουάρντα πέτυχε το 2-3! Ο Άρης στα τελευταία λεπτά πίεσε ασφυκτικά την άμυνα των «βυσσινί», χάνοντας ευκαιρίες με τους Λάρσον, Ντιγκινί.

Στο 90+7’ ο διαιτητής Σκουλάς έδωσε πέναλτι σε χέρι του Μπούστος, αλλά βλέποντας το VAR άλλαξε απόφαση, καταλογίζοντας φάουλ νωρίτερα πάνω στον Μόρα. Έτσι, το παιχνίδι έληξε με τους «βυσσινί» να πανηγυρίζουν ένα ιστορικό «διπλό».

Άρης (Τόλης Τερζής): Έμαν, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ρόουζ, Κόρχουτ, Ματίγια, Μπα (70’ Ντουάρτε), Γκάμα (62’ Λάρσον), Ντιγκινί, Φετφατζίδης (77’ Μαρτίνες), Ιντέγε.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς, Στάνκοβιτς, Μπέρτος, Κάτσε, Σεσέροβιτς (77’ Μπούστος), Μιλοσάβλιεβιτς (65’ Φατιόν), Ουάρντα (90’ Γκοΐκοβιτς), Νούνιτς.

Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι