Ολυμπιακός: Ξεκίνημα με ισοπαλία σε πολωνικό έδαφος

Ισόπαλος, 1-1, με την Πογκόν αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός στο πρώτο του φιλικό επί πολωνικού εδάφους.

Καλές εντυπώσεις άφησε, ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος όπου έχασε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς στο πρώτο της τεστ από την έναρξη της προετοιμασίας ενόψει της νέας περιόδου.

Αν και οι Πειραιώτες βρίσκονται ακόμη στο ξεκίνημα της προετοιμασίας τους, συν το γεγονός ότι ο Πορτογάλος τεχνικός δεν έχει μαζί του τους διεθνείς, αλλά και τον εσχάτως νεαποκτηθέντα, Σεμέντο, σε γενικές γραμμές άφησαν καλές εντυπώσεις απέναντι στην πολωνική ομάδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 19ο λεπτό από την κεφαλιά του Γκουαροτσένα, σε ένα χρονικό διάστημα που είχαν κατοχή και καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά ήταν ανύπαρκτοι επιθετικά.

Στο δεύτερο μέρος η ελληνική ομάδα ανέβασε στροφές κι έφτασε στην ισοφάριση με τον Μασούρα στο 65ο λεπτό.

Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού θα είναι το απόγευμα του Σαββάτου (29/06) η Χάποελ Μπερ Σεβά, με τον Μαρτίνς να κάνει λόγο για κούραση από τις διπλές προπονήσεις που γίνονται τις τελευταίες ημέρες και να υπόσχεται πως «όταν πρέπει θα είμαστε έτοιμοι.»

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Μασούρας, Παπαδόπουλος, Μπα, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Γκιλιέρμε (67΄ Σουρλής), Μπρούνο, Βαλμπουενά, Κάιπερς, Σολδάνο.

Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν οι: Ποντένσε, Μαρτίνης, Βούκοβιτς, Τοροσίδης, Γκερέρο και Ντουρμισάι.

ΠΟΓΚΟΝ ΣΤΣΕΤΣΙΝ: Στίπιτσα, Στετς, Ζεχ, Τριανταφυλλόπουλος, Νούνες, Ποντστάβσκι, Κόζουλι, Ντρίγκας, Κοβάλτσικ, Φράτσακ, Γκουαροτσένα

Στο 62ο λεπτό ο τεχνικός της Πογκόν άλλαξε όλη την ομάδα, ρίχνοντας στο ματς τους: Μπούρστιν, Μπαρτκόβσκι, Παβλόβσκι, Λασίτσκι, Ματίνια, Σμολίνσκι, Κοζλόβσκι, Λιστκόβσκι, Χόστικα, Βεντριχόβσκι (81΄ Μπενέντιτσα).

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)