Απόλλων Σμύρνης-Λαμία 0-3: Νικηφόρο φινάλε για Λαμία (photos)

Η Λαμία επικράτησε άνετα 3-0 στη Ριζούπολη.

Με νίκη ολοκλήρωσε η Λαμία τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας 3-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, με τους Φθιώτες να ανεβάζουν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και να πετυχαίνουν τρία γκολ με τους Μπαράλες, Μπερτόλιο και αυτογκόλ του Οριουέλα.

Καλό ρυθμό είχε το πρώτο ημίχρονο στη Ριζούπολη, καθώς Απόλλων Σμύρνης και Λαμία αγωνίζονταν χωρίς άγχος στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς. Οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ, χάνοντας ευκαιρίες, με τους φιλοξενούμενους να είναι ελαφρώς καλύτεροι. Στο 38’ ο Πίτο έκανε το σουτ, με τον Αστρά να απομακρύνει, με τον νεαρό τερματοφύλακα να αντιδρά σωστά σε κεφαλιά του Μπαράλες στο 39’. Στην καλύτερη στιγμή του Απόλλωνα στο πρώτο μέρος, η κεφαλιά του Ρώσση πέρασε πάνω από την εστία του Κάτσικα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι φάνηκε να μπαίνουν πιο ορεξάτοι, ωστόσο στο 49’ η Λαμία κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Βασιλαντωνόπουλου από τον Αστρά. Ο Μπαράλες στο 50’ ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 0-1. Ο Ντ’ Ούρσο στο 55’ επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Κάτσικας ήταν σε ετοιμότητα. Στο 62’ ο Μπερτόλιο με πλασέ πέτυχε το 0-2, μετά από ωραία συνεργασία με τον Καραμάνο και στο 70’ ο Βάντερσον έκανε τη σέντρα και ο Οριουέλα στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αστρά για το 0-3 υπέρ της Λαμίας. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, με τον Απόλλωνα να αποχαιρετά με ήττα τη Super League.

Απόλλων Σμύρνης (Λευτέρης Βελέντζας): Αστράς, Βαφέας, Κοντοές, Οριουέλα, Ρώσση (63’ Ακόστα), Γκίνο, Αγρόδημος, Γαρουφαλιάς (80’ Κοντογιαννόπουλος), Ντ’ Ούρσο, Βάρκας, Ναζλίδης (71’ Οικονομόπουλος).

Λαμία (Μάκης Χάβος): Κάτσικας, Αντέτζο, Καρυπίδης (84’ Αναστασιάδης), Μπεχαράνο, Μπαράλες (71’ Ασούμπρε), Μπερτόλιο (78’ Καμπασόλ), Καραμάνος, Πίτι, Δημούτσος, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον.