Αρμενάκας: «Το σημαντικό είναι να κερδίζει ο Παναθηναϊκός»

Ο Πάνος Αρμενάκας έκανε ντεμπούτο με τον Παναθηναϊκό και στις πρώτες του δηλώσεις στάθηκε στο πόσο σημαντική είναι για όλους στο «τριφύλλι» να παίρνει η ομάδα νίκες ως το τέλος της σεζόν.

Την πρώτη του συμμετοχή με τον Παναθηναϊκό σε επίσημη αναμέτρηση έκανε ο Πάνος Αρμενάκας. Ο 20χρονος ομογενής εξτρέμ αγωνίστηκε για 17 λεπτά στον εκτός έδρας αγώνα με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, έδειξε κάποια καλά στοιχεία και χάρηκε στο τέλος με το γεγονός ότι οι «πράσινοι» επικράτησαν 3-1. Άλλωστε, όπως δήλωσε ο ίδιος, το σημαντικό είναι να κερδίζει η ομάδα και όχι οι ατομικές επιδόσεις.

«Ήταν ωραίο που πήρα κάποια λεπτά συμμετοχής, ο προπονητής δείχνει τώρα πως με εμπιστεύεται περισσότερο. Το σημαντικότερο για εμάς είναι να κερδίζει η ομάδα. Η ομάδα νίκησε κι εγώ θεωρώ πως από τη στιγμή που μπήκα στο γήπεδο τα πήγα αρκετά καλά», ήταν τα πρώτα λόγια του Πάνου Αρμενάκα, για το επίσημο ντεμπούτο του με τον Παναθηναϊκό.

Όσο για το γεγονός ότι έφτασε κοντά στο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε, σχολίασε: «Θα ήταν ωραία να έχω πετύχει κάποιο γκολ στην πρώτη μου συμμετοχή με την ομάδα. Πιστεύω πως όταν μπήκα στο παιχνίδι βοήθησα την ομάδα να δημιουργήσει κάποιες ευκαιρίες, με τις κινήσεις στον χώρο και την παρουσία μου στο γήπεδο. Γενικά παίξαμε καλά σαν ομάδα και κερδίσαμε το παιχνίδι».

Τέλος, ο Πάνος Αρμενάκας ρωτήθηκε και για τα δυο πρόσωπα που είχε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον υποβιβασμένο Απόλλωνα. «Είχαμε τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο ημίχρονο, απλά θα έπρεπε να είμαστε πιο πιεστικοί για να πετύχουμε δεύτερο και τρίτο γκολ. Ίσως έπρεπε να έχουμε πιο υψηλό τέμπο, δεν είναι εύκολο να αλλάξεις την κατάσταση όταν αρχίζεις να νιώθεις άνετα μέσα σε ένα ματς. Επαναλαμβάνω, όμως, θα πρέπει να έχουμε τη νοοτροπία να ψάχνουμε και δεύτερο και τρίτο γκολ για να «καθαρίζουμε» τέτοια παιχνίδια», ανέφερε χαρακτηριστικά.

Στοχεύουν... Παρίσι και ευρωπαϊκά μετάλλια οι τοξοβόλοι μας
Ολυμπιακός: Χωρίς Λαρεντζάκη η προετοιμασία για το Game 5 με την Μπαρτσελόνα
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Η ενημέρωση του Κάτας για Μπόλντγουιν, Σόρκιν και Ντι Μπαρτολομέο
Τένις: Θρίαμβος της Σβιάτεκ στη Μαδρίτη - Λύγισε τη Σαμπαλένκα σε... μαραθώνιο τελικό!