Αστέρας Τρίπολης-Λαμία 0-0: Άγονη μοιρασιά στο «Θ. Κολοκοτρώνης» (photos)

Κακό παιχνίδι στην Τρίπολη, χωρίς γκολ και φάσεις.

Το άγχος νίκησε στην Τρίπολη, καθώς Αστέρας και Λαμία δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν κάποια από τις ευκαιρίες τους για να σκοράρουν και κόλλησαν στο 0-0. Οι Αρκάδες ήθελαν τη νίκη, αλλά η υπεροχή τους ήταν φλύαρη, ενώ η Λαμία δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ κάποια από τις αντεπιθέσεις της, σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα.

Παιχνίδι με λίγες φάσεις και πολλά λάθη έγινε στο πρώτο ημίχρονο στην Τρίπολη. Ο Αστέρας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός, ενώ η Λαμία είχε ένα καλό σουτ με τον Καραμάνο στο 2’, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 26’ ο Κώτσιρας ανάγκασε τον Σαράνοφ σε εντυπωσιακή απόκρουση, σε σουτ του επιχείρησε. Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων δεν δημιουργήθηκαν σημαντικές ευκαιρίες, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το παιχνίδι υπομονής, χωρίς φάσεις, συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γιώργος Παράσχος έκανε αλλαγές για να μπορέσει να δώσει επιθετική πνοή στον Αστέρα, αλλά δεν άλλαξε ιδιαίτερα η εικόνα της ομάδας του. Η Λαμία απείλησε με ένα σουτ του Καραμάνου στο 63’, αλλά ο Αθανασιάδης μπλόκαρε. Πολλά λάθη έκαναν και οι δύο ομάδες στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα οι δύο τερματοφύλακες να μην έχουν πολύ δουλειά.

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος (29’ Μαρτίνες), Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Καλτσάς, Φερνάντεθ (53’ Τσιλιανίδης), Καλτσάς, Μανιάς (46’ Αραβίδης).

Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Αντέτζο, Καρυπίδης, Σκαρντοβέλι, Μπλάζιτς (88’ Μπουλούλης), Μπεχαράνο, Τομάς (71’ Επστάιν), Καραμάνος, Μπερτόλιο (85’ Πίτι), Μπαράλες.

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση