Αστέρας Τρίπολης-Άρης 0-3: Λάμψη… πεντάδας! (photos)

Ο Άρης έκανε… παρέλαση στην Τρίπολη, νίκησε για πλάκα 3-0 τον Αστέρα και ξέφυγε τέσσερις βαθμούς από τον Παναθηναϊκό με τον οποίο μάχεται για την 5η θέση στη Super League.

Μια, θεωρητικά, δύσκολη έξοδος για τον Άρη ήταν αυτή στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα, όμως, η ομάδα του Σάββα Παντελίδη την έκανε… υγιεινό περίπατο. Κόντρα στο συγκρότημα του Γιώργου Παράσχου που συνεχίζει να προβληματίζει με την εικόνα του, ο Άρης από το πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» την υπόθεση – νίκη και «στρογγυλοκάθισε» στην 5η θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας στους 32 βαθμούς. Μάλιστα οι «κίτρινοι» ξέφυγαν τέσσερις βαθμούς από τον Παναθηναϊκό, με τον οποίο «παλεύουν» για την πεντάδα, αφού οι «πράσινοι» έχουν μείνει στους 28!

Ένα ματς που ξεκίνησε με αρκετή ένταση, αφού οι οπαδοί του Αστέρα Τρίπολης τα έβαλαν με τον Σάββα Παντελίδη, πρώην προπονητή τους, που έφυγε μεσούσης της σεζόν για τον Άρη και πήρε μαζί του και τον Μάρτιν Τόνο, ο Άρης φρόντισε να το… καθαρίσει νωρίς – νωρίς. Οι «κίτρινοι» άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς αφού ο Λάρσον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου μόλις στο 9’ για το 0-1, που έβαλε… φωτιά στην κερκίδα όπου ήταν οι οπαδοί της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Στο 23’ ο κορυφαίος του Άρη στο ματς, Μανώλης Σιώπης, έδωσε την ασίστ στον Ντιγκινί για να «γράψει» το 0-2 ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ματέο Γκαρσία διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η εικόνα του ματς στη συνέχεια άλλαξε, με τον Άρη να κάνει διαχείριση των δυνάμεών του και του ματς. Μάλιστα η εύκολη επικράτηση, έδωσε την ευκαιρία στον Σάββα Παντελίδη να βάλει στο ματς και τον Γιάννη Φετφατζίδη, που έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του Άρη. Ο Έλληνας άσος μπήκε στο 74’ αντί του Ντάνιελ Λάρσον και είχε και μια καλή ευκαιρία για να σκοράρει.

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Ορτέγκα (46΄ Αραβίδης), Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Βλάχος, Καλτσάς (85΄ Δουβίκας), Ρόλε, Φερνάντεζ (70΄ Τσιλιανίδης), Μανιάς.

Άρης (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Δεληζήσης, Μπάσα (57΄ Ματίγια), Ντιγκινό, Τόνσο (84΄ Βέλεθ), Λάρσον (74΄ Φετφατζίδης), Γκαρσία, Τζανακάκης, Σιώπης, Κορχούτ, Ρόουζ

Το πανηγύρισε με Γιάννη και Θανάση ο Κώστας Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ: Πληρώθηκαν κι επιστρέφουν στις προπονήσεις
Super League 2: Υποβιβάστηκε ο Ολυμπιακός Β’, κυνηγά θαύμα ο Παναθηναϊκός Β'
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο κομβικός ρόλος του Εργκίν Αταμάν - Έκτο Final Four με τρίτη διαφορετική ομάδα