Παναιτωλικός – ΑΕΛ 2-2: Γύρισε… από την «κόλαση» (photos)

Η ΑΕΛ βρέθηκε να χάνει 2-0 στο ημίχρονο στο Αγρίνιο, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει 2-2 και να πάρει τον βαθμό από τον Παναιτωλικό.

Τεράστια ευκαιρία να συνεχίσει να είναι στο κυνήγι του Άρη για την 5η θέση αλλά και να προσπεράσει τον Παναθηναϊκό, έχασε ο Παναιτωλικός! Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Λάρισα εντός έδρας, σε ένα παιχνίδι που κυλούσε ιδανικά για αυτή μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο οποίο προηγούταν 2-0. Οι Αγρινιώτες στο δεύτερο ημίχρονο… γκρέμισαν ότι «έχτιζαν», την ώρα που η ΑΕΛ επέστρεψε από την… κόλαση του 2-0 και της παραμονής στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας. Με αυτή την ισοπαλία, οι «βυσσινί» ανέβηκαν στους 21 βαθμούς και ισοβαθμούν με Λαμία και Αστέρα Τρίπολης. Ο Παναιτωλικός πήγε στους 27 βαθμούς και είναι 7ος πάνω από την Ξάνθη και κάτω από τον Παναθηναϊκό.

Το ματς στο Αγρίνιο, άρχισε ιδανικά για τον Παναιτωλικό αφού φαινόταν πως ήταν καλύτερος και στο 24' πήρε προβάδισμα με ωραίο πλασέ του Μάζουρεκ. Στο 42' ο Μπάιροβιτς έκανε το 2-0 και όλα έδειχναν πως τα «καναρίνια» θα… καθαρίσουν εύκολα το τρίποντο. Η ΑΕΛ, όμως, και ο αρχηγός της Άντονι Φατιόν είχαν άλλη άποψη. Στο 62’ ο χαφ της Λάρισας μείωσε 2-1 και η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για την ομάδα του Τζανλούκα Φέστα. Στο 67’ ο Μπαργκάν κέρδισε πέναλτι από τον Λιάβα, ο Φατιόν εκτέλεσε εύστοχα και ισοφάρισε 2-2 για τους «βυσσινί». Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός έψαξε το τρίτο γκολ, δεν το βρήκε και η Λάρισα ήταν επικίνδυνη στην κόντρα. Το τελικό 2-2 έδωσε στις δυο ομάδες από έναν βαθμό, με τους φιλοξενούμενους σίγουρα να είναι περισσότερο ικανοποιημένοι με την τροπή που πήρε η αναμέτρηση.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μιχάι, Λιάβας, Μανά, Μάζουρεκ, Μπαρμπόσα, Λουσέρο (74΄ Τσιγγάρας), Αμαράλ, Γκούγκα, Άργκους (79΄ Μάλης), Μπαϊροβιτς (63΄ Μοράρ)

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Ντέλετιτς, Γιακιμόβσκι, Γκόλιας, Ζίζιτς, Λεοζίνιο (63΄ Σικάβκα), Ακόστα (46΄ Μπαργκάν), Μπέρτος, Σεσέροβιτς, Νούνιτς (89΄ Μόρας), Φατιόν

Βόλεϊ: Ανακοίνωσε Γκαρντίνι ο Ολυμπιακός