ΠΑΣ Γιάννινα-Απόλλων Σμύρνης 1-0: Νίκη με Μάνο και… παραφωνίες (photos)

Η φάση στο 75’ σημάδεψε το παιχνίδι στους «Ζωσιμάδες».

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κάθε λόγο να διαμαρτύρονται. Στο 6’ ο Μάνος πέτυχε το μοναδικό τέρμα του αγώνα, αλλά στο 75’ ο διαιτητής Ζαχαριάδης έγινε ο πρωταγωνιστής. Ο Βάσιτς βρέθηκε εκτός περιοχής για να αποκρούσει σουτ του Μάνου, όμως δεν χρησιμοποίησε τα χέρια, αλλά η μπάλα βρήκε στο πρόσωπό του. Ωστόσο δεν απέφυγε την κόκκινη κάρτα, με τον Οριχουέλα να τον αντικαθιστά επάξια κάτω από τα δοκάρια.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Μόλις στο 6’ ο Μάνος με ωραία ενέργεια μπήκε στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Βάσιτς για το 1-0. Το γρήγορο τέρμα έδωσε ρυθμό στο παιχνίδι, με τον Απόλλωνα Σμύρνης να ψάχνει την απάντηση, ενώ οι γηπεδούχοι απειλούσαν με αντεπιθέσεις. Στο 18’ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» άγγιξε την ισοφάριση, αλλά το σουτ του Μπεντινέλι σταμάτησε στο δοκάρι.

Ο Απόλλων είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός, ενώ ο ΠΑΣ έχασε μια καλή ευκαιρία στο 31’, με τον Βάσιτς να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια την κεφαλιά του Κρίζμαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο διατηρήθηκε η εικόνα του αγώνα, με τους παίκτες του Μπάμπη Τεννέ να πιέζουν και τους γηπεδούχους να έχουν περιοριστεί σε αμυντικό ρόλο. Ο Απόλλων είχε τον έλεγχο, αλλά χωρίς να απειλεί ιδιαίτερα. Στο 74’ όμως σημειώθηκε μια φάση που θα συζητηθεί. Ο Μάνος βγήκε στην αντεπίθεση και ο Βάσιτς έκανε απόκρουση εκτός περιοχής. Ο διαιτητής Ζαχαριάδης θεώρησε ότι χρησιμοποίησε τα χέρια και τον απέβαλλε. Ο Τεννές είχε κάνει και τις τρεις αλλαγές και ο Οριχουέλα φόρεσε τα γάντια του τερματοφύλακα.

Στα τελευταία λεπτά, ο Απόλλων προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, με τον ΠΑΣ να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Οριχουέλα ήταν θετικός στις επεμβάσεις του όποτε χρειάστηκε, ειδικά σε μια απόκρουση που έκανε στις καθυστερήσεις.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, Σεργκελασβίλι, Νικολιάς, Γιάκος (85’ Ξύδας), Μάνος (90+1’ Λεό), Κρίζμαν (72’ Αθανασιάδης).

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Βάσιτς, Στάθης, Ναδάλες, Βαφέας (46’ Ακόστα), Κύργιας, Οριχουέλα, Ντεφεντέρικο, Ντούρσο, Ναζλίδης (63’ Ριβέρο), Μπεντινέλι, Γαρουφαλιάς (73’ Βάρκας).

Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!