ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 3-0: Προελαύνει για τον τίτλο ο «Δικέφαλος» (photos)

Την 15η νίκη του πανηγύρισε ο «Δικέφαλος του Βορρά».

Ένα βήμα ακόμα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε 3-0 του Πανιωνίου, σημειώνοντας την 15η φετινή του νίκη. Ο Μπίσεσβαρ κέρασε ένα γκολ στο 11’ μετά την ανανέωση του συμβολαίου του για το 1-0 και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Βιεϊρίνια πέτυχε το 2-0. Στο 69’ ο Σάκχοφ έγραψε το 3-0, με τον Πανιώνιο να παίζει με δέκα παίκτες από το 41’, λόγω αποβολής του Μακρύλλου.

Δυνατά ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ το παιχνίδι, αναλαμβάνοντας τον έλεγχο κόντρα στον Πανιώνιο. Στο 5’ ο Κότνικ μπλόκαρε το σουτ του Βιεϊρίνια, ενώ στο 11’ ο Μπίσεσβαρ σε μια επίδειξη της αξίας του, πέτυχε με δυνατό σουτ το 1-0. Ο Πανιώνιος μετά το πρώτο 20λεπτο επιχείρησε να γίνει πιο απειλητικός και στο 28’ ένα σουτ του Μακρύλλου πέρασε λίγο άουτ.

Στο 41’ τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τους «κυανέρυθρους», καθώς ο Μακρύλλος δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Ο Βιεϊρίνια, μετά από σέντρα του Ελ Καντουρί, με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ήταν απόλυτα κυρίαρχος στο παιχνίδι, με τον Πανιώνιο να μην μπορεί να διεκδικήσει κάτι, μιας και έπαιζε με δέκα παίκτες. Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο σημαδεύτηκε από νεύρα και σκληρά μαρκαρίσματα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέβασε στροφές. Μετά από κάποιες χαμένες ευκαιρίες, στο 69’ ο Σάκχοφ έκανε το σουτ, αλλά ο Μανοΐλοβιτς δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα για το 3-0.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην προσπαθεί ιδιαίτερα να πετύχει κι άλλο γκολ. Ο Πανιώνιος στο 88’ είχε μια ευκαιρία να απειλήσει, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε το καλοεκτελεσμένο φάουλ του Κούρντι. Ως το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει άνετα τη νίκη.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (79’ Λύραντζης), Κρέσπο, Βαρέλα, Τόσκα, Σάκχοφ, Μαουρίσιο (75’ Καρέλης), Ελ Καντουρί, Λημνιός (67’ Ζαμπά), Μπίσεσβαρ, Ακπόμ.

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Κότνικ (46’ Μανοΐλοβιτς), Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Μακρύλλος, Κότσιτς, Σίντι Αλί (76’ Μανθάτης), Κούρντι, Ντουρμισάι (63’ Καμαρά).

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ