Απόλλων Σμύρνης-Λεβαδειακός 0-0: Καταδικαστική ισοπαλία στη Ριζούπολη (photos)

Δεν μπήκε γκολ στο ντέρμπι των ουραγών.

Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στους ουραγούς Απόλλωνα Σμύρνης και Λεβαδειακό, με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Οι δύο ομάδες πάλεψαν, έχασαν ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν και μοιράστηκαν από έναν βαθμό, που δεν τους φτάνει για να έχουν ελπίδες παραμονής.

Δυνατό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο στη Ριζούπολη, ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και τον Λεβαδειακό. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, με τους Βοιωτούς να απειλούν στο 5’ με την κεφαλιά του Ιωαννίδη να περνά άουτ. Και οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές, με το δίλεπτο 30’-31’ να χάνουν από μια μεγάλη ευκαιρία. Στο 30’ ο Ναζλίδης έκανε το σουτ, με τον Μητρόπουλο να διώχνει πάνω στη γραμμή. Στο 31’ ο Σαβαντογκό επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Βάσιτς. Παρά τις εκατέρωθεν επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ, το 0-0 παρέμεινε ως το τέλος του πρώτου μέρους.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να είναι πιο απειλητικοί. Στο 53’ ένα σουτ του Ναζλίδη, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπάγιτς. Στο 62’ ο Απόλλων έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Κονέ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μητρόπουλος θέλοντας να διώξει τη μπάλα με κεφαλιά, την έστειλε στο δεξί δοκάρι του Μπάγιτς. Τα σουτ των Ντιόγκο και Στανόγεβιτς δεν πέρασαν από τον Βάσιτς στο 71’ και το 72’, ενώ στο 75’ ο Μπάγιτς απέκρουσε το φάουλ του Κονέ. Στο 77’ ο Γιακουμάκης έστειλε τη μπάλα με προβολή στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε σωστά ως οφσάιντ. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες των δύο ομάδων προσπάθησαν για το γκολ. Στο 89’ σουτ του Ντεφεντερίκο, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Το 0-0 δεν άλλαξε στις καθυστερήσεις και οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Βάσιτς, Γκίνο, Λούκιτς, Κύργιας, Οριουέλα, Ντούρσο, Κονέ, Μπεντινέλι, Ντεφεδερίκο, Ακόστα (82’ Βάρκας), Ναζλίδης (54’ Ελ Χέλβε).

Λεβαδειακός (Πέπε Σανίνο): Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Ζησόπουλος (69’ Καραχάλιος), Στανόγεβιτς (83’ Νανγκίς), Ντιόγκο (79’ Παντελιάδης), Αντιλεού, Μητρόπουλος, Σαβαντογκό, Ανγκουά, Γιακουμάκης, Ιωαννίδης.

Οι 10 διάσημοι παίκτες τυχερών παιχνιδιών που κατέληξαν στη φυλακή!
Ολυμπιακός: Τρίτη ελληνική ομάδα σε ημιτελικά Ευρώπης μετά τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR-Περιστέρι, Ολυμπιακός-Ναντ και Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR - Περιστέρι: Γιορτάζει με τον κόσμο του στο ΟΑΚΑ πριν τη μάχη των playoffs