Αστέρας Τρίπολης-ΟΦΗ 2-1: Καταιγίδα ανατροπής με Τόνσο (photos)

Ο Αργεντινός γύρισε το ματς για τους Αρκάδες.

Το 4 στα 4 έκανε ο Αστέρας Τρίπολης με τον Γιώργο Παράσχο στον πάγκο, καθώς νίκησε 2-1 τον ΟΦΗ. Η νίκη αυτή ήρθε δύσκολα για τους Αρκάδες, καθώς οι Κρητικοί προηγήθηκαν στο 26’ με φάουλ του Δεληγιαννίδη, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Τόνσο με δυο τέρματα, στο 62’ και το 87’, έκανε την ανατροπή και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Πιο ορεξάτα μπήκε στο παιχνίδι ο Αστέρας Τρίπολης στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ, παρά τον βαρύ αγωνιστικό χώρο, λόγω της δυνατής βροχόπτωσης. Ο Φερνάντεθ απείλησε στο 4’ την εστία του Στρέζου και ο ίδιος στο 17’ νικήθηκε από τον τερματοφύλακα των Κρητικών. Αν και οι γηπεδούχοι έδειχναν καλύτερη εικόνα, ο ΟΦΗ ήταν αυτός που κατάφερε να σκοράρει. Στην πρώτη ευκαιρία τους οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου κέρδισαν φάουλ και στο 26’ ο Δεληγιαννίδης με έξυπνη συρτή εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι Αρκάδες επιχείρησαν να απαντήσουν, αλλά το ματς ήταν πιο ισορροπημένο πλέον. Ο Φερνάντεθ με νέα προσπάθεια στο 39’ επιχείρησε να απειλήσει, αλλά ο Στρέζος μπλόκαρε.

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο καλά στο δεύτερο ημίχρονο, δημιουργώντας προβλήματα στους γηπεδούχους κυρίως με τις ενέργειες του Πλατέλλα. Ο Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του και πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση, με τους Μανιά και Καλτσά να κάνουν μπαλιές από τα πλάγια, αλλά δεν μπορούσε κανένας να κάνει την τελική προσπάθεια. Στο 62’ όμως ο Τόνσο πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης με σουτ μέσα από την περιοχή για το 1-1. Η πίεση των Αρκάδων συνεχίστηκε, καθώς έψαχναν και το γκολ της νίκης. Στο 87’ ο Τόνσο και πάλι, μετά από ασθενή απόκρουση του Στρέζου στο πλασέ του Πασαλίδη, από κοντά πέτυχε το 2-1. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και ο Αστέρας πήρε μια σημαντική νίκη.

Αστέρας Τρίπολης (Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Φερνάντεζ (65’ Δουβίκας), Τόνσο, Καλτσάς (82’ Τσιλιανίδης), Μανιάς (90’ Βαλιέντε)

ΟΦΗ (Παπαδόπουλος): Στρέζος, Βουό, Πλατέλας, Κυριακίδης (90’ Κουτσιανικούλης), Παπαστεριανός (73’ Ντίνας), Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Σάσι (63’ Νέιρα), Μελάδο, Κοροβέσης, Ποτουρίδης

Euroleague: Ενός λεπτού σιγή πριν το Παρτιζάν-Ολυμπιακός