ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος 3-1: Νίκη στο φινάλε (photos)

Σπουδαία νίκη για τους Ηπειρώτες.

Συγκλονιστικό φινάλε είχε το παιχνίδι στους «Ζωσιμάδες», καθώς «ζωντάνεψε» στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να επικρατεί 3-1 του Πανιωνίου. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε τίποτα το αξιομνημόνευτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0 στο 51’ με τον Νικολιά. Ο Ντουρμισάι ισοφάρισε στο 81’ σε 1-1, αλλά ο Γιάκος με δύο γκολ στο 83’ και το 88’ υπέγραψε τη νίκη του ΠΑΣ.

Κακό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο στους «Ζωσιμάδες», με το 0-0 να μην απειλείται. Ο Πανιώνιος ήταν ελαφρώς πιο κινητικός, ωστόσο δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Μιχαήλ, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα αντιμετώπισε πρόβλημα στην ανάπτυξή του. Ένα άστοχο σουτ του Τσιλούλη στο 8’ και ένα δυνατό φάουλ του Μασούρα στο 29’ ήταν οι πιο καλές στιγμές του Πανιωνίου στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 35’ με μια κεφαλιά του Παμλίδη, η οποία κατέληξε στην αγκαλιά του Κότνικ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στον ίδιο ρυθμό, όμως στο 51’ ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να διασπάσει την άμυνα του Πανιωνίου. Ο Αθανασιάδης έβγαλε τον Νικολιά σε θέση βολής κι εκείνος πλάσαρε εύστοχα για το 1-0, με το γκολ να δίνει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να πατούν καλύτερα στο γήπεδο, ενώ οι «κυανέρυθροι» προσπαθούσαν να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο για να απειλήσουν. Ο Πανιώνιος στο 81’ κατάφερε με μια ωραία προσπάθεια να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Ντουρμισάι να πλασάρει για το 1-1. Η αντίδραση του ΠΑΣ ήταν άμεση και στο 83’ ο Γιάκος με εξαιρετικό σουτ έγραψε το 2-1. Στο 88’ ο διαιτητής έδωσε πέναλτι για χέρι παίκτη του Πανιωνίου μέσα στην περιοχή και ο Γιάκος ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Μιχαήλ Ν., Λίλα (67’ Σιόντης), Νικολιάς, Μιχαήλ Α., Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος, Γιάκος (89’ Σκόνδρας), Παμλίδης (90+2’ Βιδάλ), Μπουκουβάλας, Κριζμάν, Αθανασιάδης.

Πανιώνιος (Μάντζιος): Κότνικ, Τσιλούλης (85’ Οικονομίδης), Μασούρας, Παπαγεωργίου (80’ Άλμπεργκ), Κούρντι, Ντομίνγκες, Κόρμπος, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Σπιριντόνοβιτς (76’ Σιντί Αλί), Ντουρμισάι.

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα