Παναθηναϊκός: Όταν έχει τα ντέρμπι… πακέτο! (videos)

Ούτε μια, ούτε δυο αλλά πέντε σεζόν ο Παναθηναϊκός έπαιξε σερί παιχνίδια με ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Ολυμπιακό…

Ξεκινούν τα ντέρμπι για τον Παναθηναϊκό με το ματς στην Τούμπα και θα συνεχιστούν με ματς στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ και στο Φάληρο κόντρα στον Ολυμπιακό! Κάτι που δεν συμβαίνει για πρώτη φορά αλλά… για έκτη! Η αρχή έγινε τη σεζόν 1974-1975 με τον Παναθηναϊκό να μην χάνει κανένα από τα έξι ματς που έδωσε! Η συνέχεια δόθηκε τη σεζόν 1995-1996, με την πορεία του Παναθηναϊκού στο Champions League να αλλάζει το πρόγραμμά του – προς το χειρότερο – και να φέρνει τα ντέρμπι μαζεμένα, ενώ την επόμενη σεζόν η αρχή έγινε με το αλήστου μνήμης ντέρμπι του… Παπουτσέλη, όπου ο Παναθηναϊκός με εξαίρεση τις νίκες επί ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ είχε μόνο ήττες.

Ανάλογη… σφαγή, έγινε και στο σετ των ντέρμπι της σεζόν 2010-2011, με τον αγώνα της ντροπής με πρωταγωνιστή τον Καλόπουλο στο Φάληρο κόντρα στον ΟΣΦΠ! Τότε, πάντως, ο Παναθηναϊκός είχε κερδίσει στην Τούμπα όπως και την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Τη σεζόν 2011-2012 οι «πράσινοι» έπαιξαν… σχεδόν σαν σήμερα (σ.σ. μια ημέρα μετά τις 30 Οκτωβρίου), και νίκησαν 3-1 τον ΠΑΟΚ, νίκησαν 3-2 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο…

Διαβάστε περισσότερα στο Leoforos.gr

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ