ΑΕΛ – Λαμία 1-2: Ανατροπή και… ανάσα! (photos)

Τεράστια νίκη της Λαμίας που επικράτησε 2-1 της Λάρισας στο «AEL FC Arena» και βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση στη Super League…

Η ομάδα του Μάκη Χάβου κατάφερε να πάρει το πρώτο τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα και να πάει στους 6 βαθμούς, μετά τις τρεις σερί ισοπαλίες που είχε τις τελευταίες αγωνιστικές. Η Λαμία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αντέδρασε εντυπωσιακά στο δεύτερο και με ανατροπή νίκησε 2-1 τους «Βυσσινί». Η ομάδα του Φέστα γνώρισε δεύτερη σερί ήττα, ενώ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από το 75’ του ματς και πλέον μένει… χαμηλά στη βαθμολογία. Η ΑΕΛ μετά από επτά αγωνιστικές έχει 6 βαθμούς, με τη Λαμία να την «πιάνει» μετά την πρώτη της νίκη για φέτος.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα, σε ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς… μεγάλες συγκινήσεις, η ΑΕΛ ήταν αυτή που προηγήθηκε  στο 30’ με τον Ντέλετιτς να κάνει… one man show και να σκοράρει. Οι «βυσσινί» είχαν καλύτερη εικόνα και διαμαρτυρήθηκαν για μη αποβολή του Δημούτσου στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, εμφανίστηκε μια… διαφορετική Λαμία. Μόλις στο 48’ ο Μπαράλες με κεφαλιά ισοφάρισε, ενώ στο 65’ ο Ντένις Επστάιν ήταν σε καίριο σημείο για να παραβιάσει την εστία του Κρίστινσον και να κάνει το 1-2 στο «AEL FC Arena». Η Λαμία φαινόταν να ελέγχει το ματς, όμως, στο 75’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Βάντερσον κι αυτό έδωσε στην ΑΕΛ την ευκαιρία να πιέσει και να ψάξει την ισοφάριση. Η πίεση κράτησε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, η ισοφάριση δεν ήρθε κι η Λαμία πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη.

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Κόεφ, Γκόλιας, Μόρας, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Μπάλλας (75’ Μιλοσάβλιεβιτς), Μπαργκάν (70’ Κούνιτς), Ακόστα (13’ λ.τ. Σαχίτι), Πίτι, Ντέλετιτς.

Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον, Αντέτζο, Σκόνδρας, Μπλάζιτς (63’ Οσμάν), Επστάιν (83’ Ασίγκμπα), Πλιάτσικας, Μπαράλες, Δημούτσος (68’ Μπερτόλιο), Καραμάνος.

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1