Απόλλων Σμύρνης-Πανιώνιος 0-2: «Σεφτέ» με Ντουρμισάι

Ο Πανιώνιος πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα στη Ριζούπολη καθώς επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης.

ε ηγέτη και σκόρερ τον Φιορίν Ντουρμισάι ο Πανιώνιος πέρασε νικηφόρα από τη Ριζούπολη, επικρατώντας με 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης κατέκτησε την πρώτη φετινή του νίκη με δύο γκολ από τον Ντουρμισάι (37', 50'), ενώ ο Απόλλωνας και με τη σημερινή του εμφάνιση έδειξε πως θα πρέπει να ξεπεράσει πολλά προβλήματα για να μην κινδυνεύσει με υποβιβασμό.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά, είχε την κατοχή της μπάλας και την επιθετική πρωτοβουλία, αλλά έως... εκεί. Οι γηπεδούχοι χωρίς έμπνευση στην επίθεση δεν μπορούσαν ν' απειλήσουν την εστία του Κότνικ. Αντίθετα ο Πανιώνιος ήταν πιο ουσιαστικός και κατάφερε ν' ανοίξει το σκορ στο 37ο λεπτό. Τότε ο Μασούρας από τα αριστερά σέντραρε στην περιοχή και ο Ντουρμισάι εκτέλεσε με τη μία για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να συνέλθει από το σοκ, αλλά και πάλι η ομάδα της Νέας Σμύρνης ήταν αυτή που έφθασε κοντά στο γκολ. Στο 43' ο Σπιριντόνοβιτς έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και σούταρε με το αριστερό μέσα από την περιοχή, όμως ο Χουάντερσον έδιωξε την μπάλα, η οποία προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι του.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε και πάλι δυνατά για να διεκδικήσει την ισοφάριση, αλλά ξανά ο Πανιώνιος ήταν αυτός που πανηγύρισε. Στο 50' σέντρα του Τσιλούλη από τα δεξιά, ο Ντουρμισάι αμαρκάριστος στο ύψος της μικρής περιοχής, πήρε την κεφαλιά και «εκτέλεσε» τον Χουάντερσον, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ. Από εκεί και πέρα ο ματς ουσιαστικά τελείωσε, αφού ο Πανιώνιος είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς και έφθασε σχετικά εύκολα στη νίκη, χάνοντας μάλιστα και ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλο γκολ.

Απόλλων Σμύρνης (Μοντεαγούδο): Χουάντερσον, Λούκιτς, Τζανετόπουλος (46' Τριάδης), Βαφέας, Ακόστα (59' Σικαμπάλα), Κοντοές, Γκονζάλες, Ντ’ Ούρσο, Ναδάλες, Τόμας (64' Χιλάλ), Γκάρος.

Πανιώνιος (Ανιγκό): Κότνικ, Κούρντι, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κεϊτά, Κόρμπος, Μασούρας (90' Σαραμαντάς), Σπιριντόνοβιτς (81' Οικονομίδης), Ντουρμισάι, Τσιλούλης (66' Μανθάτης).

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι