Ολυμπιακός: Φιλική νίκη και ντεμπούτο για τρεις «νέους»

Τη νίκη 3-2 επί του ΑΟΧ/Κισσαμικού πήρε ο Ολυμπιακός σε φιλική αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο Ρέντη. Ντεμπούτο για Γκιγέρμε, Ναουέλ και Ζοσέ Σα. Εκτός ο Τουρέ.

Την ευκαιρία να διαπιστώσει την κατάσταση ετοιμότητας των ποδοσφαιριστών που δεν έχουν πολλά λεπτά συμμετοχής αλλά και των νέων αποκτημάτων είχε ο Πέδρο Μαρτίνς στους «ερυθρόλευκους», καθώς την Πέμπτη (6/9) πραγματοποιήθηκε φιλικό παιχνίδι με τον ΑΟΧ/Κισσαμικό.

Ο Πορτογάλος τεχνικός έδωσε φανέλα… βασικού στον Γκιγέρμε που ήταν ο αμυντικός μέσος και τον Ναουέλ που κινήθηκε στα άκρα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο χρησιμοποιήθηκε και ο Ζοσέ Σα κάτω από τα δοκάρια, με τους τρεις ποδοσφαιριστές να κάνουν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους με τα «ερυθρόλευκα».

Αρχικά, ο κόουτς των Πειραιωτών ξεκίνησε τον αγώνα με τον Χουτεσιώτη κάτω από τα δοκάρια, τους Μιράντα και Πέιο, από την ομάδα των Νέων, στο κέντρο της άμυνας, τον Κούτρη στα αριστερά και τον Πάρντο στο δεξί άκρο της άμυνας. Ο Γκιγέρμε ήταν ο «κόφτης» με τους Ποντένσε, Φετφατζίδη, Βρουσάι και Ναουέλ να κινούνται πιο μπροστά του, με τον Μάνο στην κορυφή της επίθεσης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Γιάννης Φετφατζίδης δεν κατάφερε να σκοράρει, μια και αστόχησε σε πέναλτι, ωστόσο, βρήκε τα αντίπαλα δίχτυα στην «επανάληψη», όπως και οι Μάνος και Γκερέρο, οι οποίοι αποτέλεσαν το επιθετικό «δίδυμο».

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ