Βελτιωμένος ο Ολυμπιακός με «σεφτέ» Χριστοδουλόπουλου

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τη Γκεζτέπε, σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας που διεξήχθη σε ολλανδικό έδαφος εμφανίζοντας σαφή βελτίωση συγκριτικά με τις εμφανίσεις του απέναντι σε Γκενκ και Αϊντχόφεν.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν σοβαρή στην άμυνα αυτή τη φορά, ενώ με άξονα τον Χριστοδουλόπουλο έπαιξε και παραγωγικό ποδόσφαιρο. Ο διεθνής άσος, μάλιστα, ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος στην αναμέτρηση, το οποίο σημείωσε στο 13ο λεπτό ανοίγοντας «λογαριασμό» με την ερυθρόλευκη φανέλα, στο τελευταίο παιχνίδι του Ολυμπιακού στην Ολλανδία. Δύο λεπτά αργότερα, μάλιστα, παραλίγο να διπλασιάσει, αλλά η μπάλα μετά την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε βρήκε στα ακροδάχτυλα του Γκεκτούγκ κι εν συνεχεία στο οριζόντιο δοκάρι.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το πανό που ύψωσαν οι οπαδοί της Γκεζτέπε για να στείλουν μήνυμα στήριξης στο δοκιμαζόμενο από την τραγωδία της ανατολικής Αττικής ελληνικό πανό, που έγραφε «Προσεύχομαι για την Ελλάδα».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Μασούρας, Σισέ, Νικολάου, Κούτρης (81΄ Τσιμίκας), Ανδρούτσος, Χατζισαφί, Φετφατζίδης, Πάρντο (81΄ Ευαγγέλου), Χριστοδουλόπουλος (71΄ Μάνος), Ανσαριφάρντ.

ΓΚΕΖΤΕΠΕ: Γκεκτούγκ, Ανταμά Τραορέ, Ουάλας, Σινεμρέ, Γκασάμα, Πόκο, Κάστρο, Ενγκάντο, Ταϊφούρ, Ακμπουνάρ, Γκουφράν.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι