Αϊντχόφεν – Ολυμπιακός 4-0: Νέα «τεσσάρα» και… συναγερμός! (photos)

Λίγες ημέρες μετά τη «βαριά» ήττα από την Γκενκ ο Ολυμπιακός συνετρίβη και από την Αϊντχόφεν με 4-0, σε φιλική αναμέτρηση.

Δεύτερη «τεσσάρα» σε μόλις τρεις μέρες για τον Ολυμπιακό, που έχασε την Τρίτη (24/7) με 4-0 από την Αϊντχόφεν και προκάλεσε έντονη ανησυχία με την απόδοσή του στο τελευταίο 25λεπτο. Μέχρι το 65’ η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κράτησε τον ρυθμό όμως στη συνέχεια κατέρρευσε και δέχθηκε 4 γκολ σε 11 λεπτά (68'-79')!

Η ομάδα του Φαν Μπόμελ είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού, που είχε ένα άστοχο σουτ του Τσιμίκα στο 17΄ κι άλλο ένα του Ποντένσε στο 21΄. Δέκα λεπτά αργότερα ο Φορτούνης γύρισε την μπάλα επιπόλαια προς τον Γιαννιώτη (δεν έβλεπε), ο Περέιρο βρέθηκε μόνος στην περιοχή και πλάσαρε, αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας απέκρουσε σωτήρια, στο πρώτο και μοναδικό μεγάλο λάθος που δεν κόστισε στους «ερυθρόλευκους».

Στο 49΄ ο Φορτούνης σέντραρε, αλλά η κεφαλιά του Βούκοβιτς χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, για να φτάσουμε στο 68ο λεπτό: ο Ποντένσε «πούλησε» την μπάλα στη γραμμή του πλαγίου, ο Περέιρο σέντραρε «συστημένα» στο κεφάλι του Ντε Γιονγκ κι εκείνος νίκησε τον Γιαννιώτη, ενώ στο 71΄ και με την άμυνα του Ολυμπιακού «κοιμώμενη» ο ίδιος παίκτης διπλασίασε. Στο 76΄ ο Σβάαμπ με κεφαλιά έγραψε το 3-0 και τρία λεπτά αργότερα, από τραγικό λάθος του Σισέ (του έφυγε η μπάλα κάτω από τα πόδια!) νίκησε στο σπριντ τον Γάλλο, έμεινε όρθιος και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζουτ, Ντούμφρις (45’+1΄ Τέζε), Λούκασεν (73΄ Ρίγκο), Φιργκίφερ (61΄ Μερέν), Ανχελίνιο, Χέντριξ (46΄ Σβάαμπ), Ροσάριο, Περέιρο, Μπεργκβάιν, Ντε Γιονγκ, Μάλεν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί (84΄ Μασούρας), Μιράντα, Βούκοβιτς (69΄ Σισέ), Τσιμίκας, Καμαρά (77΄ Ανδρούτσος), Μπουχαλάκης (69΄ Χατζισαφί), Ποντένσε (69΄ Πάρντο), Φορτούνης (69΄ Φετφατζίδης), Βρουσάι (61΄ Χριστοδουλόπουλος), Γκερέρο (61΄ Ανσαριφάρντ)