Ολυμπιακός: Ξεμούδιασμα με τριάρα και θέαμα (photos)

Με το… δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην προετοιμασία για τη νέα σεζόν ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε 3-0 της Βάτενς στο πρώτο τεστ ενόψει της νέας σεζόν.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπειτα από συνεχόμενες διπλές προπονήσεις, στο αθλητικό κέντρο του Ζέεφελντ, αντιμετώπισαν την αυστριακή ομάδα, σε φιλικό ματς, όπου ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του στον πάγκο των Πειραιωτών, αλλά και που είχε την ευκαιρία να τεστάρει τα στοιχεία που δουλεύει με τους ποδοσφαιριστές του.

Θετικές ήταν οι εντυπώσεις που άφησε ο Καμαρά στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπιακού, όπως και οι Γκερέρο και Μάνος. Μάλιστα, ο Ισπανός σημείωσε δύο τέρματα, ενώ ο Φορτούνης ήταν αυτός που είχε πετύχει το πρώτο τέρμα για τη νέα σεζόν.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο δεύτερο λεπτό πήραν το προβάδισμα. Ο Κώστας Φορτούνης πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή και με ωραίο σουτ, έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Όσβαλντ για το 1-0.

Μάλιστα, επτά λεπτά αργότερα, ο Μάνος έχασε την ευκαιρία να ανοίξει… λογαριασμό με τα «ερυθρόλευκα», καθώς το πλασέ που έκανε σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της Βάτενς, ενώ στο 39’ ο Έλληνας φορ σκόραρε, έπειτα από πάσα του Φορτούνη, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε - λανθασμένα - έπειτα από υπόδειξη για οφσάιντ.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με πολλές αλλαγές από τον Πέδρο Μαρτίνς, αλλάζοντας το σύστημα από 4-2-3-1 σε 4-4-2, με τους Τζούρτζεβιτς και Γκερέρο στην επίθεση. Ο Ισπανός κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα στο 65’ με όμορφη εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 83’ με κεφαλιά, έπειτα από γύρισμα του Πάρντο, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ολυμπιακός: Χουτεσιώτης, Ελαμπντελαουί, Νικολής, Βούκοβιτς, Ένγκελς, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Μανθάτης, Βρουσάι, Μάνος.
Έπαιξαν και οι: Γιαννιώτης, Σάλιακας, Ρομαό, Νικολάου, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Βέργος, Πάρντο, Τζούρτζεβιτς, Γκερέρο.