ΠΑΟΚ-Πλατανιάς 3-0: Πρωταθλητής στο γήπεδο!

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε ιδανικά τη σεζόν στην Super League επικρατώντας του Πλατανιά με 3-0 στη κατάμεστη Τούμπα και προετοιμάζεται με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ την 12η Μαΐου. -Αποθέωση από τους οπαδούς «Νάτοι οι πρωταθλητές»!

Τη δική τους… φιέστα έκαναν σήμερα οι οπαδοί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα που αποθέωσαν τους… πρωταθλητές τους και τους έδωσαν την ώθηση για μια άνετη επικράτηση επί του Πλατάνια και ψυχολογική ώθηση για την «μάχη» που ακολουθεί στις 12 Μαΐου στο ΟΑΚΑ, για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με αντίπαλο την ΑΕΚ. Ο «Δικέφαλος» του Βορρά έκλεισε έτσι ιδανικά τη σεζόν και υπό άλλες συνθήκες, αυτή η νίκη θα έδινε το σύνθημα για πανηγυρισμούς για την κατάκτηση του τίτλου.

Το ματς εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, αφού η φιλοξενούμενη ομάδα δεν ήταν σε θέση να προβάλει σθεναρή αντίσταση στους Θεσσαλονικείς που μπήκαν στο παιχνίδι με επιθετικές αξιώσεις από νωρίς. Ήδη στο πρώτο 15λεπτο η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων με γκολ στα οποία συμμετείχε ο αμυντικός Λεονάρντο Μάτος.

Πήρε μπροστά η «μηχάνη»

Μόλις στο 9' ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Από σέντρα του Μάτος, η μπάλα έφθασε στον Πέλκα που με ωραίο γωνιακό σουτ από το σημείο του πέναλτι πέτυχε το 1-0. Η ασπρόμαυρη "μηχανή" πήρε μπρος και λίγο αργότερα στο 15' ο Πρίγιοβιτς πέτυχε το 2-0 με κοντινό πλασέ από συρτή σέντρα πάλι του Μάτος.

Ο Πλατανιάς που παρατάχθηκε με 4 μόνο αναπληρωματικούς εκ των οποίων οι δυο τερματοφύλακες, προσπάθησε να αγωνιστεί για την "τιμή των όπλων" και κράτησε μια υποτυπώδη αμυντική λειτουργία ως το τέλος του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ που έκανε παρουσία των ενθουσιασμένων οπαδών του μια γενική πρόβα για τον τελικό του επόμενου Σαββάτου, φύλαξε τα πόδια του και κράτησε δυνάμεις μετά τα δυο πρώτα και γρήγορα γκολ που σημείωσε. Αλλωστε από το σημερινό σχήμα της ομάδας του, ο Ρουμάνος τεχνικός ίσως κάνει μόνο δύο προσθήκες στον τελικό με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ: Τους Κρέσπο και Κάμπος που δεν ήταν στο σημερινό αρχικό σχήμα της ομάδας του.

«Νάτοι οι πρωταθλητές»

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος τις αδυναμίες του Πλατανιά επιτέθηκε από νωρίς και στο 52' γκολ που σημείωσε ο Μπίσεσβαρ, ακυρώθηκε ως οφ-σάϊντ.

Κάτω από τις ιαχές του πλήθους του ΠΑΟΚ, που επευφημούσαν διαρκώς τους παίκτες «Νάτοι οι πρωταθλητές» και τα συνθήματα «Πρωτάθλημα στο γήπεδο και όχι στα χαρτιά, χανούμι ντροπιάζεις όλη την προσφυγιά» και «Το όπλο στην Τούμπα ήταν δανεικό και έκανε την ΑΕΚ Ολυμπιακό» οι παίκτες του Δικεφάλου συνέχισαν να επιτίθενται και στο 63' ο Μπίσεσβαρ σουτάρει στην γωνία του Κλιάϊτς για να απομακρύνει ο τελευταίος την μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα ο Πλατανιάς έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του για γκολ με τον Ουντόζι που δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Πασχαλάκη, όταν εκμεταλλευόμενος την γλύστρα του Βαρέλα, βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, απομάκρυνε τον κίνδυνο διατηρώντας το 2-0.

Στο 82' ένα γκολ του Μάτος με σουτ, ακυρώθηκε σωστά μετά από φάουλ που έκανε στην διεκδίκηση της μπάλας ο Πρίγιοβιτς ανατρέποντας στον αέρα τον Χρήστο Καρυπίδη.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο συνήθης ύποπτος στο σκοράρισμα για τον ΠΑΟΚ, Αλεκσάνταρ Πρίγιοβιτς με κοντινή κεφαλιά έκλεισε το σκορ στο 3-0 φθάνοντας τα 19 προσωπικά του τέρματα φέτος και ατενίζοντας τον τίτλο του κορυφαίου σκόρερ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Μιχόγεβιτς, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Σάκχοφ (75' Λημνιός), Πέλκας (46' Ελ Καντουρί), Μακ (63' Κάμπος), Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.

Πλατανιάς: Κλιάιτς, Βάντερσον, Καρυπίδης, Ντικαμονά, Ουές, Ντουαλά, Μάλσα, Ζίκο, Ενσικουλού (69' Σίνγκ), Κασαλίκα (84' Φούφλια), Ουντόζι.