Ατρόμητος-Λαμία 3-0: Ξέσπασε και άρεσε

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ματς με τη Λαμία στο Περιστέρι ο Ατρόμητος που πανηγύρισε την πρώτη του νίκη φέτος με 3-0 – Σκόραρε ξανά ο Ουάντα, δυο γκολ ο Μανούσος

Ούτε ένα, ούτε δυο αλλά τέσσερις αγωνιστικές χρειάστηκε να περιμένει ο Ατρόμητος μέχρι να πανηγυρίσει το πρώτο του τρίποντο στη φετινή Super League. Μετά από τέσσερις σερί ισοπαλίες στο πρωτάθλημα οι Περιστεριώτες «πετούσαν» φωτιές σήμερα κόντρα στη νεοφώτιστη Λαμία και την «πάτησαν» με 3-0.

Η αήττητη εκτός έδρας (ισοπαλία στη Ξάνθη, νίκη στην Τρίπολη) και εντυπωσιακή στα ματς που ηττήθηκε... στις λεπτομέρειες από Ολυμπιακό και ΑΕΚ, Λαμία, παραδόθηκε «άνευ όρων» στον εξαιρετικό στο πρώτο μέρος Ατρόμητο, που πριν τα τρία γκολ είχε χάσει άλλες τρεις κλασικές ευκαιρίες για να προηγηθεί. Από τη στιγμή που έγινε αυτό, στο 27΄ με το πλασέ του Ουάρντα, δεν είχε κανένα πρόβλημα στη συνέχεια να πετύχει άλλα δύο τέρματα με τον Μανούσο (28΄,35΄) και να «κατεβάσει ταχύτητα» στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο διάστημα αυτό οι Περιστεριώτες σεβάστηκαν την αντίπαλό τους και χωρίς να δείχνουν διάθεση για να επιτεθούν κράτησαν πολύ εύκολα ανέπαφη την εστία τους, ενώ στο 61΄ ο Ντιγκινί με απίστευτη ενέργεια δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπαδόπουλο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Χατζηισαϊας, Ούμπιδες, Ουάρντα (78΄ Ντάουντα), Ντιγκινί, Μάντσον (80΄ Μπουσουλάτζιτς), Μανούσος, Κιβρακίδης, Βασιλακάκης, Γιαννούλης, Ρισβάνης (84΄ Καρασαλίδης)

ΛΑΜΙΑ: Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Βουό (63΄ Φράνγκος), Αναστασιάδης, Κουκόλης (37΄ Παντελιάδης), Ασίγκμπα, Όμο, Μπλάζιτς, Ακόστα (53΄ Αναστασόπουλος), Πίτι, Βιάνα

Ισπανία: Clasico από… χρυσάφι