Πλατανιάς-Κέρκυρα 0-0: Ο Άη Νικόλας έβαλε το χέρι του!

Ο Πλατανιάς πίεζε αλλά έπεσε πάνω στον εκπληκτικό Νίκο Γιαννακόπουλο, ο οποίος κατέβασε ρολά και χάρισε στην Κέρκυρα τον βαθμό της ισοπαλίας, μετά το 0-0 στην Κρήτη.

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, η μοναδική ευκαιρία ανήκε στους Φαίακες και καταγράφηκε στο 28’. Ο Παμλίδης πέρασε την κάθετη πάσα στον Επστάιν, ο οποίος έφυγε μόνος μπροστά αλλά δεν κατόρθωσε να νικήσει τον Κοκκαλά στο ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Παράσχου εμφανίστηκε βελτιωμένη, άσκησε πίεση στην Κέρκυρα κι έχασε τέσσερις καλές ευκαιρίες για να φτάσει στο νικητήριο γκολ. Στο 63΄ ο γκολκίπερ Γιαννακόπουλος έκανε τραγικό λάθος, ο Ντεβέσα τον πέρασε και σούταρε αλλά ο Σιόντης έδιωξε επί της γραμμής.

Στο 79΄ και το 88΄ ο Έλληνας γκολκίπερ «εξιλεώθηκε» αποκρούοντας σωτήρια τις κεφαλιές του Μπούτνικ, ενώ το ίδιο έκανε στο 90΄ με το σουτ του Ντεβέσα. Λίγο νωρίτερα (στο 81΄) οι φιλοξενούμενοι είχαν τη δική τους καλή στιγμή, όταν ο Γκόμες αστόχησε με πλασέ μέσα από την περιοχή, αν και ήταν αφύλαχτος.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κοκκαλάς, Καρυπίδης (41΄ Δημούτσος), Στανισάβλιεβιτς (77΄ Γκρζέλτσακ), Κοροβέσης (82΄ Στόιτσεφ), Στάθης, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Πριντέτα, Ενσικουλού, Ντεβέσα, Μπούτνικ

ΚΕΡΚΥΡΑ: Γιαννακόπουλος, Σοϊλέδης, Γκόμες, Παμλίδης, Σπίνουλας, Ντουαλά (69΄ Ζορμπάς), Σιόντης, Ιωάννου (46΄ Αρτυματάς), Μπαλάφας, Επστάιν (89΄ Κόντος), Γρομητσάρης

Παναθηναϊκός AKTOR, Βιλντόζα: «Πάμε στο Βελιγράδι να κερδίσουμε»
Παναθηναϊκός AKTOR: Φεύγει για Βελιγράδι με τελικό... προορισμό το Βερολίνο!
NBA: Μία ήττα μακριά από τον αποκλεισμό οι Μπακς - Στο 3-1 οι Πέισερς
Χάντμπολ: Με την Βαλούρ ο Ολυμπιακός στον τελικό