Ατρόμητος-Απόλλων Σμύρνης 1-1: Μάντζιος την έμπνευση και… Ελμπάζ την εκτέλεση!

Δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο παιχνίδι ο Ελμπάζ με άψογη εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Μίρκοβιτς και διαμόρφωσε το 1-1 για τον Απόλλωνα Σμύρνης απέναντι στον Ατρόμητο.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο Περιστέρι, με την οποία έπεσε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής στη Super League. Ατρόμητος και Απόλλων Σμύρνης έμειναν στο 1-1, σκορ που διαμορφώθηκε τρία λεπτά πριν την λήξη του αγώνα.

Ο Άκης Μάντζιος είχε την έμπνευση να περάσει στο 86’ τον Ελμπάζ στη θέση του Ντάσιου και λίγα δευτερόλεπτα μετά η «ελαφρά ταξιαρχία» κέρδισε φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή. Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων ζήτησε από τον Ισραηλινό επιθετικό να κάνει την εκτέλεση και αυτός τον δικαίωσε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Ατρομήτου.

Ο Ατρόμητος μπήκε... σεληνιασμένος στο παιχνίδι και θα μπορούσε να είχε πετύχει πολλά γκολ αν ήταν πιο προσεκτικός στην τελική προσπάθεια. Στο 6’ η κεφαλιά του Νταουντα πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 34’ οι Περιστεριωτες έχασαν μοναδική διπλή ευκαιρία. Αρχικά το σουτ του Κιβρακίδη σταμάτησε στο δοκάρι και στην συνέχεια της φάσης ο Ντάουντα δεν μπόρεσε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν έως το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, όμως, ευστόχησαν στην πρώτη τους ευκαιρία. Η άμυνα του Απόλλωνα δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα και ο Κιβρακίδης με ωραίο σουτ έκανε το 1-0.

Οσο περνούσε η ώρα, όμως, ο Ατρόμητος έμενε από δυνάμεις, με αποτέλεσμα στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Απόλλωνας να είναι ο μοναδικός που δημιουργούσε φάσεις στο γήπεδο. Στο 87’ ο Ελμπάζ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε το τελικό 1-1.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μίρκοβιτς, Χατζηϊσαΐας, Καρσαλίδης, Κιβρακίδης, Γιαννούλης, Μάντσον, Ούμπιδες (66’ Κυριακίδης ), Βασιλακάκης, Ντιγκινί, Ντάουντα, Μανούσος (81’ Νάτσος ).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Τσόβιτς, Ντάσιος (86’ Ελμπάζ), Παπάζογλου, Μπαρτολίνι, Κούρος, Κοντοές, Κονέ, Σιατραβάνης (67’ Μάατσεν ), Μάατσι (55’ Αλμπάνης ), Ανιέτε, Καστιγιέχος.

Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)