Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: «Ερυθρόλευκη» πεντάρα στους Νέους (photos)

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League για το πρωτάθλημα των Νέων ανέβηκαν οι Πειραιώτες μετά τη νίκη τους 5-0 στο ντέρμπι απέναντι στους «πράσινους» στο Ρέντη.

Η ομάδα του Βασίλη Βούζα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Ανδρούτσου. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά η υπεροχή τους ήταν ανούσια, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα 1-0.

Ωστόσο, ένα… ξέσπασμα των Πειραιωτών μετά την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Συγκεκριμένα, στο 62’ ο Βρουσάι με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, έπειτα από γύρισμα του Μανθάτη από τα δεξιά και δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης με τον ίδιο… τρόπο, με κεφαλιά, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Τα δύο γρήγορα τέρματα του Βρουσάι, έφεραν την… κατάρρευση των «πράσινων» και στο 74’ ο Ανδρούτσος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έγραψε το 4-0 και στο 88’ ο Μανθάτης με ωραίο «τσίμπημα» διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Ολυμπιακός Κ20: Aγγελόπουλος, Πανάγου, Νικολάου, Τόλι, Τσιμίκας (79’ Κούγιος), Λάμπρου, Μεγαρίτης, Μανθάτης, Κηπουρός (67’ Βάρκας), Βρουσάι, Ανδρούτσος.

Παναθηναϊκός Κ20: Χαλκίδης, Βαλμάς, Μαυρομάτης, Ευαγγέλου (18’ λ.τρ. Θεοχάρης), Ανδρέου, Μίγγος, Παπανικολάου (77’ Δημήτρουλας), Αγγελόπουλος, Πίσπας, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάννης (68’ Κουντουριώτης).