ΑΕΚ: Πρώτο δείγμα θετικό, 1-1 με τη Χάποελ!

Σε πολύ καλή κατάσταση έδειξε να είναι η Ένωση στο πρώτο της φετινό φιλικό, παίζοντας στρωτό ποδόσφαιρο ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο – Άνοιξε το σκορ ο Αραβίδης, ισοφάρισε ο Αλ-Χιζά

Θετικό ήταν το πρώτο δείγμα της ΑΕΚ ενόψει της επιστροφής της στα... σαλόνια της Super League με την Ένωση να αναδεικνύεται ισόπαλη 1-1 με τη Χάποελ Τελ Αβίβ στο «Οσίρ Στάντιον» του Λούμπιτσε της Πολωνίας. Οι «κιτρινόμαυροι» παρουσίασαν πολύ καλή εικόνα ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα όταν και έχασαν αρκετές ευκαιρίες πριν τελικά «ανοίξουν» το σκορ.

«Θύτης» ο... συνήθης ύποπτος της ΑΕΚ Χρήστος Αραβίδης ο οποίος με κεφαλιά στο 38ο λεπτό του αγώνα έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Τραϊανού Δέλλα. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας και τον Ράφικ Τζεμπούρ να απειλεί συνεχώς οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο γκολ αλλά στο δεύτερο μέρος ήταν απρόσεκτοι, με συνέπεια να ισοφαριστούν.

Όπως ήταν αναμενόμενο ο Δέλλας άλλαξε όλη την ενδεκάδα στο δεύτερο μέρος μιας και στα φιλικά προετοιμασίας βασικός στόχος είναι να υπάρξει εικόνα για όλους τους παίκτες, αυτό όμως κόστισε στην ΑΕΚ. Η Χάποελ εκμεταλλεύθηκε την αναστάτωση που επικράτησε κατά διαστήματα στο παιχνίδι της Ένωσης και στο 57ο λεπτό ο Αλ-Χιζά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από ασταθή απόκρουση του Βούρα.

Μεγάλος άτυχος ήταν ο Ανδρεόπουλος καθώς τραυματίστηκε λίγο μετά το 1-1 και αντικαταστάθηκε από τον Ζόριτς, φεύγοντας απευθείας για τα αποδυτήρια. Η κατάστασή του θα εκτιμηθεί τις επόμενες ημέρες.