Παναθηναϊκός - Βιτορούλ 1-0 (photos)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 τη Βιτορούλ στο «Απόστολος Νικολαΐδης» σε φιλική αναμέτρηση, με τον Εμίρ Μπαϊράμι να δείχνει έτοιμος να πάρει ξανά χρόνο συμμετοχής σε επίσημους αγώνες

Με αρκετούς ποδοσφαιριστές που δεν αγωνίζονται συχνά παρατάχτηκε ο Παναθηναϊκός στο φιλικό με τη Βιτορούλ. Ο Γιάννης Αναστασίου έδωσε φανέλα βασικού στους Ουασίμ Μπούι και Βαλμίρ Μπερίσα. Ο Ολλανδός δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο, αλλά ο τεχνικός του «τριφυλλιού» περιμένει περισσότερα πράγματα από αυτόν και ελπίζει ότι θα τα πάρει σε λίγο καιρό όταν θα έχει προσαρμοστεί. Από την πλευρά του, ο Μπερίσα ήταν αρκετά βαρύς και δεν μπορούσε να λάβει μέρος στην κυκλοφορία της μπάλας. Ωστόσο έδειξε ότι μέσα την περιοχή ξέρεις πώς να κινείται και ήταν εκείνος που έδωσε την πάσα στον Μπαϊράμι στη μοναδική κλασική ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο.

Κορυφαίος όλων ο Εμίρ Μπαϊράμι ο οποίος έδειξε ιδιαίτερα ευδιάθετος και κινητικός, χωρίς να κάνει εύκολα λάθη, βοήθησε στην κυκλοφορία της μπάλας και είχε καλά τρεξίματα. Καλή εμφάνιση από τον Θανάση Ντίνα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι «πράσινοι» είχαν –όπως συνηθίζουν- την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν έβρισκαν τις κατάλληλες λύσεις όταν έφταναν έξω από την περιοχή του Ντράγκος. Στο 44’ πάντως το «τριφύλλι» έλυσε τον… γόρδιο δεσμό, όταν ο Ντίνας πήρε την μπάλα από κόρνερ του Νάνο, ντρίμπλαρε πάνω στη γραμμή έναν αντίπαλό του και έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή. Εκεί ο Κουτρουμπής ήταν ανενόχλητος και με πλασέ από κοντά άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιάννης Αναστασίου προτίμησε να μην κάνει πολλές αλλαγές, αλλά να αφήσει τους ποδοσφαιριστές να παίξουν για να πάρουν χρόνο και να βρουν τα πατήματά τους. Ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη, με τον Παναθηναϊκός να μην αποδίδει ιδιαίτερα καλό ποδόσφαιρο. Ιδιαίτερες ευκαιρίες δεν υπήρξαν, με τον Κλωναρίδη να μην κατορθώνει να σκοράρει στο 79’ από καλή θέση. Στον αντίποδα οι Ρουμάνοι έκαναν οκτώ αλλαγές και είχαν μόλις μία ευκαιρία. Στο 59’ ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής τους, ο Αλεξάντρου Μίτριτς εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Λουκ Στιλ. Ανεβασμένος ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο δεκάλεπτο μετά την είσοδο του Κάρλος Ζέκα στον αγώνα, καθώς ο Πορτογάλος πρόλαβε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα στο μικρό χρονικό διάστημα που αγωνίστηκε…

Ο Αναστασίου θα κρατήσει από αυτό το φιλικό την εξαιρετική επανεμφάνιση του Μπαϊράμι, το γεγονός ότι πήρε χρόνο συμμετοχής ο Βαλμίρ Μπερίσα και ο Λουκ Στιλ, αλλά ότι έπαιξε και ο νεαρός Γιάννης Σταματάκης μετά τη ρήξη χιαστών που είχε υποστεί τον περασμένο Γενάρη. Πλέον οι «πράσινοι» θα ξεκινήσουν την προετοιμασία τους για τον εκτός έδρας αγώνα με την Καλλονή την άλλη Κυριακή (14/9).

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Σπυρόπουλος, Κουτρουμπής, Ρισβάνης, Νάνο, Μπούι, Δώνης, Μπαϊράμι (60’ Σταματάκης), Ντίνας, Κλωναρίδης, Μπερίσα (77’ Ζέκα)

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το LIVE του Onsports.

{livechat}1267408{/livechat}

Ρεμς: Κοινή συναινέσει «διαζύγιο» με τον Στιλ
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη