Ολυμπιακός: Ρεκόρ για Βαλντέζ και ομάδα

Το πιο γρήγορο χατ-τρικ στην ιστορία της Α’ Εθνικής κατάφερε να κάνει ο Παραγουανός στράικερ του Ολυμπιακού.

Με την επιστροφή στις εγχώριες διοργανώσεις, ήρθε και η επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα αλλά και τα… ρεκόρ για τους «ερυθρόλευκους». Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε καμία αντίσταση στην Κρήτη από τον Εργοτέλη, με τον Νέλσον Βαλντέζ να κάνει… όργια στα πρώτα δεκατρία λεπτά του αγώνα στο Ηράκλειο! Ο Παραγουανός στράικερ έκανε χατ-τρικ από το 3’ ως το 13’, επίδοση που είναι η ταχύτερη όλων των εποχών.

Ο προηγούμενος που είχε καταφέρει κάτι ανάλογο ήταν ο Γιώργος Γιαννακόπουλος του Παναθηναϊκού, ο οποίος στις 25 Ιανουαρίου 1965 είχε κάνει χατ-τρικ σε 18’ στο 4-0 επί της Νίκης Βόλου στη Λεωφόρο. Έτσι, η επίδοση του Βαλντέζ είναι η γρηγορότερη από καταβολής Α’ Εθνικής, δηλαδή από τη σεζόν 1959-1960.

Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός με τα τέσσερα τέρματα στο Παγκρήτιο έφτασε τα 40 εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα, επίδοση που είναι κι αυτή κορυφαία στην ιστορία. Οι Πειραιώτες ξεπέρασαν τα 39 τέρματα που ήταν η προηγούμενη καλύτερη επίδοση και την κατείχε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» είχαν φτάσει σε αυτό τον αριθμό των γκολ μακριά από την έδρα τους, τόσο την περίοδο 1961-1962 όταν είχαν δώσει 15 ματς μακριά από τη Λεωφόρο, όσο και τη σεζόν 1999-2000 που είχαν δώσει 17 ματς εκτός.

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»