Φιλική… ανατρεπτική ήττα για τον Άρη από την Ρόμα

Η Ρόμα ήταν η νικήτρια στην… γιορτή του «Κλ. Βικελίδης» επικρατώντας 2-1 του Άρη, ο οποίος εμφανίστηκε για μία ακόμα φορά σε φιλικό παιχνίδι ανταγωνιστικός.

Η ομάδα του Γιάννη Χατζηνικολάου άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος με τον Ουντότζι στο 17’ με απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ, ωστόσο, οι Ρωμαίοι με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασαν στην ανατροπή και έφυγαν με το «διπλό» από την Θεσσαλονίκη με τέρματα των Οσβάλντο (70') και Μπράντλεϊ (80').

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Άρη, καθώς στο 18’ ο Ουντότζι άνοιξε το σκορ με απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ, το οποίο είχε κερδίσει ο ίδιος από μαρκάρισμα του Μπενάτια.

Στη συνέχεια, η Ρόμα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 22’ το σουτ του Μποριέλο πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Καρπάτι στο 27’ και δύο λεπτά αργότερα, ο Διούδης έδιωξε σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Στρούτμαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γκαρσία προχώρησε στις πρώτες αλλαγές, με τον Τότι να κάνει την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, στο 52’ οι Ρωμαίοι είχαν την πρώτη απειλή για την ισοφάριση, αλλά ο Διούδης έδιωξε τη σέντρα του Μπράντλεϊ και στο επόμενο λεπτό, το σουτ του Μποριέλο πέρασε άουτ.

Στο 59’ ο Άρης είχε την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Αγγελούδης έκανε την κάθετη στον Ουντότζι, ωστόσο, οι αμυντικοί των Ιταλών έδιωξαν σε κόρνερ.

Η υπεροχή της Ρόμα έφερε… καρπούς στο 70’ με την καρφωτή κεφαλιά του Οσβάλντο. Ο Άρης έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο τέρμα στο 78’, αλλά το σουτ του Νταμαρλή χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και απομακρύνθηκε και δύο λεπτά αργότερα, οι Ιταλοί έφτασαν στην ανατροπή με το σουτ του Μπράντλεϊς το δεύτερο μέρος.

Άρης: Διούδης, Ηρακλής, Κύργιας, Πουλίδο, Μαργαρίτης, Παπαδόπουλος, Οικονομόπουλος, Σταυρόπουλος, Ουντότζι, Τριανταφυλλάκος, Μανιάς.

Ρόμα: Σκορούπσκι, Καστάν, Στρούτμαν, Μαρκίνο, Λαμέλα, Πιάνιτς, Μπενάτια, Καρπάρι, Ντοντό, Μποριέλο, Τοροσίδης.

Νιγηρία: Νέος ομοσπονδιακός προπονητής ο Φίνιντι Τζορτζ
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup