«Πράσινος» περίπατος

Σε ρυθμό… προπόνησης, ο Λεβαδειακός επικράτησε 4-0 του Διαγόρα στη Φυλή, «σφραγίζοντας» τη δεύτερη θέση στα play off.

Οι «πράσινοι» ήταν σαφώς ανώτεροι και έφτασαν εύκολα στη νίκη, βάζοντας τις βάσεις από το 3’, όταν ο Ζουρούδης έκανε το 1-0. Δίχτυα βρήκαν στη συνέχεια και οι Ταραλίδης (22’), Μουλόπουλος (50’) και Βασιλείου (70’).

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το παιχνίδι στη Φυλή για τον Λεβαδειακό, καθώς ο Πέτρος Ζουρούδης μόλις στο 3’ φρόντισε να διώξει το άγχος από τα πόδια των συμπαικτών του. Την ίδια ώρα επιβεβαιωνόταν από τη Νέα Σμύρνη, ότι ο ΟΦΗ κέρδισε το παιχνίδι με τη Δόξα στα χαρτιά, καθώς οι Δραμινοί προσήλθαν να αγωνιστούν με μόλις έξι παίκτες.

Ο Διαγόρας από την πλευρά του προσπάθησε να απειλήσει σε κάποιες αντεπιθέσεις, ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Παπακώστα ήταν απόλυτα κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο. Στο 23’ μάλιστα ο Ταραλίδης σημείωσε το 2-0 για τους «πράσινους» με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Το παιχνίδι περιλάμβανε και σκληρά μαρκαρίσματα, με αποτέλεσμα να γίνουν τρεις αναγκαστικές αλλαγές στο ημίχρονο. Ο Μπαούρης άφησε τη θέση του στον Φασάκη, ενώ αλλαγή έγιναν και οι δυο τερματοφύλακες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, δηλαδή με γκολ του Λεβαδειακού. Στο 50’ ο Μουλόπουλος έκανε το 3-0, «σφραγίζοντας» τη νίκη των «πρασίνων». Οι παίκτες του Γιάννη Παπακώστα είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, αναζητώντας κι άλλο τέρμα. Και στο 70’ ήρθε η σειρά του Βασιλείου να χριστεί σκόρερ, νικώντας τον Τύρελη για το 4-0. Ο Λεβαδειακός έχασε ευκαιρίες και για άλλο τέρμα, όμως το 4-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.