Xανιά: Ισοπαλία με ΠΟΑ
Facebook/Chania FC

Παρά τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν τα Χανιά δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ, μένοντας στο ισόπαλο 0-0 κόντρα στον Ατσαλένιο στο τρίτο τους φετινό φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο Περιβολίων.

Με τον Σπύρο Μπαξεβάνο να χρησιμοποιεί δύο ενδεκάδες, παίζοντας η καθεμία από ένα ημίχρονο, τα Χανιά έδειξαν σε γενικές γραμμές τις αρετές που έχουν σαν ομάδα, από την άλλη είναι φανερό ότι θέλουν ακόμα χρόνο για να ξεκινήσουν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα, ενώ σίγουρα κρίνεται πως δεν είναι έτοιμα εφόσον χρειαστεί να παίξουν την επόμενη εβδομάδα κιόλας το ματς της πρεμιέρας με την Παναχαϊκή. Από την άλλη, αυτό που ξεχωρίζει, είναι οι πολλές επιλογές που έχει στη διάθεση της η τεχνική ηγεσία…

Πρώτη εμφάνιση για πολλούς ποδοσφαιριστές, όπως τους Καρλίτος και Ρότσα, που άφησαν καλές εντυπώσεις.

Τα Χανιά πίεσαν τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο προκειμένου να φτάσουν στο γκολ, αλλά παρά τις πολλές ευκαιρίες που είχαν κυρίως με σουτ μέσα από την περιοχή του ΠΟΑ, σχεδόν όλα ήταν άστοχα!

Καλή εμφάνιση και για τον ΠΟΑ του Μηνά Πίτσου, ο οποίος δείχνει ότι θα πρωταγωνιστήσει στο νέο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας της ΕΠΣ Ηρακλείου, διεκδικώντας την άνοδο και την επιστροφή στην Γ’ Εθνική.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

8’ Γύρισμα Κόλα, σουτ με πλάτη στην εστία του Μάναλη άουτ
14’ Παράλληλη σέντρα του Ελευθεριάδη η μπάλα περνά από την εστία του ΠΟΑ
21’ Ο Κόλα αστοχεί εξ επαφής μετά την ωραία μπαλιά του Μάναλη.
27’ Ο Ελευθεριάδης πασάρει για τον Κόλα ο οποίος αστοχεί από θέση βολής.
32’ Γύρισμα του Ελευθεριάδη η μπάλα φτάνει στον Καρλίτος που σουτάρει στο οριζόντιο δοκάρι. Νέα προσπάθεια από τον Κόλα η μπάλα στην αγκαλιά του Ρουμπάκη.
39’ Ωραία προσπάθεια και σουτ από τον Ναζίμ άουτ.
45’ Ο Μανάλης πασάρει στον Καρλίτος ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.
50’ Σέντρα του Ρότσα, κεφαλιά του Μαρτσάκη μόλις πάνω από τα δοκάρια.
76’ Ο Πολίτης παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, προσποιείται, αλλά σουτάρει άστοχα.
79’ Φάουλ του Λεμονή, κοντινή κεφαλιά του Καπνίδη αποκρούει σωτήρια ο Ρουμπάκης.
82’ Ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λεμονή η μπάλα περνά μόλις έξω από το κάθετο δοκάρι της εστίας του ΠΟΑ.
89’ Ο Σκέντζος πασάρει στον Καπνίδη, αυτός για τον Μπουτσάκη που από πλεονεκτική θέση σουτάρει ψηλά.

Χανιά (Σπύρος Μπαξεβάνος): Κατσιμήτρος (46’ Πενταράκης), Ιμεραλαλάι (46’ Κατσούρι), Μπάτζιος (46’ Αγιώτης), Γιαμπερέ (46’ Γκάντσιερ), Χιντζίδης (46’ Ρότσα), Ναζίμ (46’ Λεμονής), Καμαρά (46’ Μπουτσάκης), Ελευθεριάδης (46’ Πολίτης), Κόλα (46’ Σκέντζος), Καρλίτος (46’ Μαρτσάκης), Μάναλης (46’ Καπνίδης)

Στον πάγκο ήταν επίσης οι: Ζιούλης, Νικόλης, Γκουέδες, Μυφτάρι, Ζούνης, Ξεπαπαδάκης, Μπανγκουρά.

ΠΟΑ (Μηνάς Πίτσος): Ρουμπάκης Ιων., Κασσωτάκης, Ρουμπάκης Μαν., Χαρίτος, Δαμιανάκης, Οκότσα (88’ λ.τρ. Τσιμινικάκης), Κερμενίδης (64’ Χατζηανδρέου), Παπασπύρος (90+2’ Νάτος), Μπέης (75’ Βοργιάς), Σφυρογιαννάκης, Γιακουμάκης (68’ Κόντος)

Στον πάγκο ήταν επίσης οι: Αμπατζής, Βασιλάκης, Λίλος.

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ