Ολυμπιακός Β: Φιλική νίκη κόντρα στον Ηρόδοτο - Έπαιξαν οι Λαλά, Βρουσάι
Olympiacos FC

Στο αθλητικό κέντρο του Ρέντη ο Ολυμπιακός Β επικράτησε με 1-0 του Ηροδότου σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας. Ο Ιμπαγάσα με εκτέλεση πέναλτι το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Στο 21ο λεπτό ο Λαλά επιχείρησε σέντρα από δεξιά, ο Ντόι έπιασε την κεφαλιά, αλλά τελευταία στιγμή αμυνόμενος της ομάδας της Νέας Αλικαρνασσού έδιωξε προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Πέντε λεπτά μετά, στο 26′, οι “ερυθρόλευκοι” άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιμπαγάσα. Ο Ηρόδοτος απείλησε στο 33ο λεπτό με το τετ α τετ του Φαλκάο, όμως ο Νίκας αντέδρασε σωστά και έδιωξε.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν αρκετές αλλαγές και από τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό Β’ να απειλεί στο 82ο λεπτό όταν ο Σαπουντζής σούταρε εκτός περιοχής, με τον Κρόστα να διώχνει σε κόρνερ.

Ολυμπιακός Β (Α. Ιμπαγάσα): Νίκας, Λαλά, Κινκουέ, Χρυσόπουλος, Λάιντνερ, Ντόι, Κεϊτά, Κωστή, Ιμπαγάσα, Βρουσάι, Βοΐλης.

Αγωνίστηκαν και οι: Στουρνάρας, Νίκολιτς, Μασούρας, Κουτσίδης, Καλογερόπουλος, Μαυρουδής, Σαπουντζής, Συρμής, Μαρίνος, Καράκουτης, Μπα.

Ηρόδοτος (Στάθης Σταθόπουλος): Κρόστα, Μακρυδάκης (45′ Κυριακίδης), Σαρρής (45′ Ασίγκμπα), Μίκο (85′ Μπατσής), Κριεζίου (85′ Αλμπάν), Φέκκας (45′ Γκίνη), Λάμπρου (45′ Φουάσης), Μασάδο (60′ Ρέτσος), Φαλκάο (60′ Σουρνάκης), Φράγκος, Χαλκιαδάκης (85′ Κλάδος).

Μετά το φινάλε της φιλικής αναμέτρησης ο τεχνικός του Ηροδότου, Στάθης Σταθόπουλος, δήλωσε: «Ήταν μία καλή προσπάθεια για τη χρονική περίοδο που διανύουμε. Σήμερα κλείσαμε τρεις εβδομάδες προετοιμασίας και είμαι ικανοποιημένος για την εικόνα που παρουσιάσαμε στο φιλικό με τον Ολυμπιακό Β.»

NBA: Οι Σπερς και οι Πέισερς θα παίξουν δύο αγώνες στο Παρίσι το 2025
Ολυμπιακός: Έστειλε εξώδικο στην ΕΠΟ και ζητά πειθαρχική δίωξη για Αλμέιδα