ΠΑΟΚ Β-Ολυμπιακός Β 1-0: «Δικέφαλος» νικητής σε ντέρμπι με τα όλα του! (Videos+Photos)

ΠΑΟΚ Β-Ολυμπιακός Β: Πάθος, ένταση, διαμαρτυρίες στο ντέρμπι των δεύτερων ομάδων της Super League 2 – Ένα γκολ του Πανίδη έδωσε τη νίκη στους Θεσσαλονικείς με 1-0!

Δεν είχε να ζηλέψει τίποτα απ’ τον αγώνα των πρώτων ομάδων. ΠΑΟΚ Β και Ολυμπιακός Β, αναμετρήθηκαν στο γήπεδο του Μακεδονικού. Ματς γεμάτο πάθος, ένταση, σκληρά μαρκαρίσματα. Πολλές κάρτες και ασταμάτητες διαμαρτυρίες απ’ τις δύο πλευρές. Τελικά το γκολ που άλλαξε τις ισορροπίες το βρήκαν οι γηπεδούχοι!

Οι Θεσσαλονικείς είχαν καλό διάστημα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και το εκμεταλλεύτηκαν με το γκολ του Πανίδη, για το οποίο φέρει ευθύνη ο Καραργύρης. Με τον τρόπο αυτό πήραν σπουδαία νίκη στο ντέρμπι της Super League 2!

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν στο γήπεδο με μπλουζάκια-μήνυμα για τη στυγερή δολοφονία του Άλκη Καμπανού.

Το ντέρμπι άρχισε με αρκετό πάθος. Οι σκληρές μονομαχίες και η ένταση στο παιχνίδι, ήταν τα βασικά χαρακτηριστικά στο γήπεδο του Μακεδονικού. Η πρώτη υποψία κινδύνου ήρθε στο 18’, όταν ένα καλό σουτ του Τσαούση πέρασε άουτ.

Τρία λεπτά μετά, ο Τάχατος με ωραία ενέργεια από δεξιά γύρισε την μπάλα αλλά ούτε ο Τσαούσης ούτε ο Φασίδης δεν βρήκαν την μπάλα να τη στείλουν στα δίχτυα!

Στην κόντρα ο Ολυμπιακός Β έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Τσέλιος βγήκε τετ α τετ με τον Ταλιχμανίδη, με τον πορτιέρε του ΠΑΟΚ Β να κάνει διπλή επέμβαση και να κρατά το μηδέν!

Από εκεί και πέρα μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, κυριάρχησαν τα νεύρα. Υπήρξε μέχρι και διακοπή της αναμέτρησης λόγω συνεχόμενων διαμαρτυριών απ’ τους πάγκους των δύο ομάδων. Έτσι το 0-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες στο πρώτο 45λεπτο.

Ο ΠΑΟΚ Β φάνηκε να ξεκινά πιο αποφασισμένα το δεύτερο μέρος, παρότι οι φιλοξενούμενοι πήγαν να προηγηθούν στο 46’ από κόρνερ που έδιωξε τελικά ο Τάχατος.

Ο Καραργύρης στο 53’ έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στην κεφαλιά του Πανίδη μετά από σέντρα του Τσαούση και κράτησε το μηδέν. Δεν το έκανε όμως στο 62’ όταν ο ΠΑΟΚ Β άνοιξε το σκορ.

Ο Πανίδης πίεσε κι έκλεψε την μπάλα, έκανε τη σέντρα και ξεγέλασε τον Καραργύρη με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0!

Το προβάδισμα των γηπεδούχων «έσπασε» το ρυθμό στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν να μπορούν να απειλήσουν εύκολα. Είναι χαρακτηριστικό πως απείλησαν στο 84’ με φάουλ του Λιάτσου που πέρασε λίγο άουτ. Στην ουσιαστικά μόνη ευκαιρία για ισοφάριση.

Το γεμάτο ένταση ματς ολοκληρώθηκε με τον «δικέφαλο» να πανηγυρίζει μια σημαντική νίκη κόντρα στους «ερυθρόλευκους». Μειώνοντας παράλληλα στους 3 βαθμούς τη διαφορά απ' τους Πειραιώτες, έχοντυας και δύο ματς λιγότερα.

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Αποστολόπουλος, Τάχατος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Γιαξής, Σαλαμούρας (90'+2' Μελετίδης), Φασίδης (71’ Γκορτεζιάνι), Τσαούσης, Τζίμας (78’ Σμυρλής), Πανίδης (71’ Ουεντραόγκο).

Ολυμπιακός Β (Ιμπαγάσα): Καραργύρης, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Καλογερόπουλος, Καρμπόβνικ, Ντόη (69’ Βοΐλης), Σουρλής, Ξενιτίδης, Μαρίνος, Τσέλιος (77’ Λιάτσος), Πινακάς.

Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ