Ζάκυνθος-ΑΕΚ Β 0-0: Οι Ζακυνθινοί κράτησαν στο μηδέν την Ένωση (photos)

Η ΑΕΚ Β δεν μπόρεσε να σκοράρει κόντρα στη Ζάκυνθο.

Τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα πήρε η Ζάκυνθος, καθώς κράτησε στο 0-0 την ΑΕΚ Β. Η Ένωση είχε δοκάρι στο 22’ με τον Γιούση και μεγάλες ευκαιρίες με τους Τζούντα Γκαρσία και Κοσίδη, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ.

Η ΑΕΚ Β ήταν πιο δραστήρια επιθετικά, ψάχνοντας τρόπο να απειλήσει την εστία του Πατσιογιώργου. Η κορυφαία στιγμή της ήταν το δοκάρι του Γιούση στο 22’, ενώ χάθηκαν κι άλλες ευκαιρίες με τους Γκαρσία και Ιατρούδη. Η Ζάκυνθος αμυνόταν σωστά και στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου μέρους δυσκόλεψε την Ένωση, κλείνοντας τους διαδρόμους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου μπήκε φουριόζα και στο 49’ ο Τζούντα Γκαρσία επιχείρησε να κρεμάσει τον Πατσιογιώργο, αλλά ο Καλλιβωκάς έδιωξε σωτήρια τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ισορρόπησαν το παιχνίδι, αλλά στα τελευταία λεπτά, η ΑΕΚ Β πίεσε για το γκολ, αλλά το 0-0 ήταν το τελικό σκορ.

Ζάκυνθος (Δημήτρης Νόλης): Πατσιογιώργος, Καλλιβωκάς, Κούνια, Κολεύρης, Ματέους (59’ Σολ), Σούρμπης, Ντάσης, Κοναγκάγια, Τελλέν (87’ Παναγιωτόπουλος), Μαρίνος Κ. , Εντουάρντο (90+1’ Καψάσκης).

AEK B (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Γιαννούτσος, Κορνέζος, Κάτσικας, Πάρρας, Μουστακόπουλος, Ρουκουνάκης (61’ Κοσίδης), Τζούντα Γκαρσία, Γιούσης (71’ Αμούρ), Χριστόπουλος (46’ Γερολέμου), Ιατρούδης.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!