Super League 2: Νίκη τα Χανιά για play off - Όλα τα γκολ

Τα Χανιά επικράτησαν 2-1 του Απόλλωνα Λάρισας, άβολη ισοπαλία στην Αγυιά.

Νίκη με την οποία σφράγισαν τη θέση τους στα play off πήραν τα Χανιά, που επικράτησαν 2-1 του Απόλλωνα Λάρισας. Στην Πάτρα, Παναχαϊκή και Εργοτέλης έμειναν στο 1-1, αποτέλεσμα που αφήνει εκτός εξάδας τους Πατρινούς.

Στην Άρτα, Καραϊσκάκης και Δόξα Δράμας αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1, σε ένα καλό παιχνίδι.

Σπουδαία νίκη για Χανιά

Τα Χανιά πήραν σημαντική νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας με 2-1.Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα στα Περιβόλια. Στο 8’ ο Μπραμπίγια με εκπληκτικό σουτ πέτυχε το 1-0, αλλά στο 12’ ο Ομπράντοβιτς ισοφάρισε με πλασέ σε 1-1 για τον Απόλλωνα Λάρισας. Στο 16’ ο Τριανταφυλλάκος με κεφαλιά έκανε το 2-1 για τα Χανιά. Οι γηπεδούχοι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, ενώ ο Απόλλων ανέβασε την απόδοσή του και έψαξε το γκολ στο δεύτερο μέρος. Όσο περνούσε η ώρα, τα Χανιά διαχειρίζονταν σωστά το παιχνίδι και κράτησαν το 2-1 ως το τέλος.

Την κράτησε εκτός

Ο Εργοτέλης «τσίμπησε» τον βαθμό στην Αγυιά, κρατώντας την Παναχαϊκή στο 1-1, αποτέλεσμα που την αφήνει εκτός εξάδας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο 12’ μετά από κόρνερ του Μασούρα, ο Αραβίδης με τρομερό πλασέ έγραψε το 1-0. Μετά το πρώτο 20λεπτο ο Εργοτέλης ανέβασε την απόδοσή του και αφού απείλησε στο 27’ με τον Κωστανάσιο, στο 31’ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Κόνραντ. Το παιχνίδι είχε αρκετές ευκαιρίες στη συνέχεια, με την Παναχαϊκή να χάνει μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει στο 75’, όταν ο Αραβίδης εκτέλεσε το πέναλτι σημαδεύοντας το δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά, η Παναχαϊκή πίεζε για το γκολ και ο Εργοτέλης έψαχνε τις αντεπιθέσεις, αλλά το 1-1 δεν άλλαξε.

Μοιρασιά στην Άρτα

Αν και ο Καραϊσκάκης ήταν καλύτερος, η Δόξα Δράμας πήρε τον βαθμό (1-1) στην Άρτα. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο κινητικοί στο πρώτο ημίχρονο, με τη Δόξα να μην απειλεί. Ο Ρούνεϊ έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο κακός ρυθμός του αγώνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τον Καραϊσκάκη να ελέγχει τον ρυθμό. Στο 69’ με κεφαλιά του Θεολόγου, οι Αρτινοί πέτυχαν το 1-0. Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν μπορούσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. Στο 88’ όμως οι «Μαυραετοί» έφτασαν στην ισοφάριση σε 1-1 με κεφαλιά του νεοεισελθόντα Σαμπανίδη.