Super League 2: Διπλό κορυφής ο Ιωνικός - Όλα τα γκολ

Ο Ιωνικός απέδρασε από τα Χανιά με τη νίκη.

Στην κορυφή της βαθμολογίας επέστρεψε, έστω και προσωρινά, ο Ιωνικός, καθώς επιβλήθηκε 1-0 των Χανίων στα Περιβόλια. Στη Ρόδο, ο Διαγόρας επικράτησε 1-0 του Καραϊσκάκη, πανηγυρίζοντας την τΤρίτη διαδοχική νίκη του.

Στο «Βουζουνεράκειο», ΟΦ Ιεράπετρας και ΑΟ Τρίκαλα έμειναν στο 1-1, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

«Διπλό» με Κάστρο ο Ιωνικός!

Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε ο Ιωνικός στα Περιβόλια επί των Χανίων με 1-0. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο κινητικοί στο παιχνίδι, αλλά στο 21’ έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας στον Καρλίτο, για σκληρό τάκλιν στον Ματσούκα. Ο Ιωνικός ήταν φλύαρος στη συνέχεια, αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Κάστρο με προβολή πέτυχε το 0-1. Τα Χανιά έψαχναν το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς τη μεγάλη φάση, ειδικά μετά το 70’, όταν και οι Νικαιώτες έμειναν με δέκα παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης στον Ομάρ. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, αν και οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση.

Χτίζει σερί ο Διαγόρας

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Διαγόρας, μετά τη νίκη του με 1-0 επί του Καραϊσκάκη. Οι Ροδίτες τρέχουν ένα σερί τριών νικών και δείχνουν πως είναι υπολογίσιμος αντίπαλος στη μάχη της ανόδου. Ο Κονέ με κεφαλιά στο 19’ πέτυχε το «χρυσό» γκολ του αγώνα, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες. Ο Καραϊσκάκης είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά για ένα ακόμη παιχνίδι δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Μοιρασιά στην Ιεράπετρα

Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι στο «Βουζουνεράκειο», ανάμεσα σε ΟΦ Ιεράπετρας και Τρίκαλα, που έμειναν στο 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 4’ με τον Γκίνη, ενώ ο ΑΟΤ ισοφάρισε στο 26’ με τον Ριζογιάννη, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από δικό του χαμένο πέναλτι. Ο ΟΦΙ ήταν αυτός που έψαξε περισσότερο το γκολ στο δεύτερο μέρος, με τους «κυανέρυθρους» να κρατούν τον βαθμό, τον πρώτο τους μετά από τρεις αγωνιστικές.