Δόξα Δράμας-Διαγόρας 0-2: Χειμωνιάτικος… περίπατος στη Δράμα! (Videos+Photos)

Δόξα Δράμας-Διαγόρας: Πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 2-0, ο Διαγόρας επικράτησε της Δόξας μέσα στη Δράμα!

Τη δεύτερη νίκη του στο Πρωτάθλημα πήρε ο Διαγόρας που συνεχίζει αήττητος! Οι Ροδίτες επικράτησαν με χαρακτηριστική άνεση στην έδρα της Δόξας Δράμας, που μετά την ήττα της στα Τρίκαλα χάνει και το δεύτερο παιχνίδι της στο φετινό Πρωτάθλημα και είναι ξεκάθαρο πως… ψάχνει τα πατήματά της!

Οι νησιώτες ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πίεσαν, βρήκαν ευκαιρίες και τελικά σκόραραν δύο φορές για το τελικό 2-0 υπέρ τους. Απέναντι στους «μαυραετούς» που ουσιαστικά δεν απείλησαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης!

Το ματς άρχισε αρκετά νωθρά με τις δύο ομάδες να ψάχνονται ουσιαστικά. Μετά το δεκάλεπτο ο Διαγόρας ήταν αυτός που πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και καρπώθηκε την υπεροχή του σχεδόν αμέσως!

Στο 14’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, όταν σε φάση διαρκείας που δεν μπόρεσαν να διώξουν οι Δραμινοί, ο Αλάεθ έκανε το σουτ που κόντραρε, η μπάλα στρώθηκε στον Μπαστακό που από κοντά έκανε το 0-1!

Οι Ροδίτες έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος τους, κράτησαν την πρωτοβουλία στην αναμέτρηση. Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στον Αλάεθ στο 27’, ενώ είχαν μεγάλη ευκαιρία ένα λεπτό μετά όταν ο Μπαστακός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στεφανάκο!

Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Διαγόρα μπροστά στο σκορ, σε μια αναμέτρηση χωρίς πολλές φάσεις, αλλά τους φιλοξενούμενους να έχουν σαφώς την πρωτοβουλία των κινήσεων, το προβάδισμα και μία ακόμη μεγάλη στιγμή.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με μια ακόμη πολύ καλή ευκαιρία για τον Διαγόρα! Στο 50’ ο Κοντροχρήστος γύρισε στο ύψος του πέναλτι για τον Λινάρδο, ο οποίος σούταρε πάνω στον Μπαστακό!

Δύο λεπτά αργότερα, ο Στεφανάκος δεν κατάφερε να διώξει σωστά, αλλά ο Μπαστακός και πάλι από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του. Η πίεση του Διαγόρα συνεχιζόταν με τη Δόξα να έχει δεύτερο ρόλο στο ματς.

Οι Δραμινοί ουσιαστικά… εμφανίστηκαν στο δεύτερο μέρος στο 65ο λεπτό, όταν ο Μαυρίας προσπάθησε και μπήκε στην περιοχή του Τσέλιου, χωρίς όμως να έχει κάποιο αποτέλεσμα…

Δικαίως με την εικόνα του αγώνα, ο Διαγόρας βρήκε και δεύτερο γκολ στο 68ο λεπτό! Με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Κοντοχρήστου, η μπάλα… αναπαύτηκε στο «παραθυράκι» της εστίας του Στεφανάκου για το 2-0 των φιλοξενούμενων!

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν τους τρόπους ούτε την ψυχολογία πλέον για να προσπαθήσουν στην τελική ευθεία του ματς τη μεγάλη ανατροπή. Ένα σουτ του Μαυρία στο 77’ έφυγε ψηλά άουτ. Ο ίδιος παίκτης στο 83’ έκανε ό,τι πιο… κοντινό σε καλή στιγμή για τους Δραμινούς, με το σουτ που δοκίμασε να φεύγει λίγο άουτ.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Σπυρόπουλος (79’ Βουγιακλίγια), Παπαργυρίου, Μπολάκης, Κουκόλης, Χάμοντ (79’ Μαρινάκης), Μενσά (85’ Παρασκευάς), Φυτόπουλος (58’ Αγγελόπουλος), Κόντος (58’ Μπελεβώνης), Μαυρίας, Σαμπανίδης.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος, Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης, Ντοριβάλ, Μασούρας, Αλάεθ (77’ Δημητρόπουλος), Μπαστακός (72’ Σμυρλής), Λινάρδος (72’ Αυγενικού), Γεωργίου (77’ Μανωλάκης).

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή