Τρίκαλα-Λεβαδειακός 1-3: «Πράσινη» καταιγίδα (video)

Ο Λεβαδειακός πέρασε νικηφόρα από τα Τρίκαλα και επέστρεψε στην κορυφή.

Σαρωτικός ήταν ο Λεβαδειακός στα Τρίκαλα, ο οποίος επικράτησε 3-1 των γηπεδούχων και επέστρεψε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι Βοιωτοί ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκαν 2-0 και είχαν και δοκάρι, ενώ τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο μέρος, αλλά αν και μείωσαν νωρίς σε 2-1, δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι καλύτερο, αλλά αντίθετα δέχτηκαν και τρίτο γκολ.

Ο Λεβαδειακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι με τα Τρίκαλα και είχε μια ελαφρά υπεροχή. Οι Βοιωτοί έβγαιναν με μεγαλύτερη ευκολία στα καρέ του Γκάρα και ο Συμελίδης στο 5’ είχε μια κεφαλιά που πέρασε άουτ. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν κάπως, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν.

Στο 34’ ο Λεβαδειακός προηγήθηκε χάρη σε ένα αυτογκόλ, που σημειώθηκε από καραμπόλα, αλλά είναι και αποτέλεσμα της πίεσης. Η κεφαλιά του Νίκα σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ντιαλόσι προσπάθησε να διώξει, αλλά η μπάλα βρήκε στο πρόσωπο του Σουλιώτη και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 42’ ο Τζιώρας είχε κεφαλιά στο δοκάρι. Στο 45’ ο ίδιος παίκτης δέχτηκε πολύ ωραία μπαλιά από τον Συμελίδη και με πλασέ έγραψε το 0-2.

Τα Τρίκαλα ανασυντάχθηκαν στο ημίχρονο και βγήκαν στο δεύτερο μέρος αποφασισμένα να αντιδράσουν. Και στο 51’, από λάθος έξοδο του Γκέκα, ο Αλμπάνης με σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 1-2 για τον ΑΟΤ. Ο Λεβαδειακός αντέδρασε στο γκολ και πίεσε και πάλι τα καρέ των γηπεδούχων, χάνοντας ευκαιρίες με τους Τζιώρα και Βήχο.

Οι Βοιωτοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στο 72’ με ωραίο σουτ του Νίλι, πέτυχαν και τρίτο γκολ, για το 1-3. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά κάποια σουτ των Αλμπάνη και Ευθυμίου στο επόμενο λεπτό δεν βρήκαν στόχο, ενώ άστοχη ήταν η κεφαλιά του Διαμαντόπουλου στο 83’. Ένα σουτ του Σταματή στο 88’ δεν βρήκε στόχο, στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα.

ΑΟ Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γκάρας, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Παπαγεωργίου (46’ Αλμπάνης), Σταματής, Πέλκας (84’ Κλεμέντε), Σκόνδρας, Ντιαλόσι (73’ Χατζηκωνσταντίνου), Νιάρος (64’ Διαμαντόπουλος), Σιλβάνο (46’ Ευθυμίου).

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Γκέκας, Μύγας, Λιάγκας, Βήχος, Νίκας, Καραχάλιος, Μεχία (85’ Τσάπρας), Πολέτο (86’ Παναγιώτου), Συμελίδης (79’ Ενομό), Νίλι (90+3’ Θεοχάρης), Τζιώρας (90+3’ Μαρίνος).

Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία