Football League: Τα αποτελέσματα της… μισής 4ης αγωνιστικής

«Τρένο» ο Εργοτέλης, νίκες για Βόλο, Πλατανιά, Ηρόδοτο.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Εργοτέλη διεξήχθη το Σάββατο (17/11) η… μισή 4η αγωνιστική της Football League.

Ασταμάτητος ο Εργοτέλης πέτυχε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια, επικρατώντας 3-0 των Τρικάλων. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν εξαιρετικοί για ένα ακόμα παιχνίδι και έφτασαν άνετα στη νίκη χάρη στα τέρματα των Κοζορώνη με πέναλτι στο 37’, Μπουτσάκη στο 53’ και Ιατρούδη στο 76’, ενώ είχαν κα δοκάρι στο 56’ με τον Μπουτσάκη.

Χορταστικό παιχνίδι έγινε στη Δράμα, όπου ο Ηρόδοτος απέδρασε με τη νίκη 3-2 επί της Δόξας. Οι Δραμινοί προηγήθηκαν στο 10’ με τον Κουσκουνά, αλλά στη συνέχεια ο Φραγκουλάκης στο 23’ με φάουλ και ο Αυγενικού στο 31’ πέτυχαν την ανατροπή για τους Κρητικούς και το 1-2. Στο 34’ όμως ο Κρητικός ισοφάρισε σε 2-2 για τους γηπεδούχους, αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Γιαλούσης έγραψε το 2-3, που διατηρήθηκε ως το τέλος.

Στην Καλαμαριά, ο Πλατανιάς επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα Πόντου, χάρη σε τέρμα του Νίλι στο 43’. Οι Χανιώτες έπαιζαν από το 45’ τον Ποζατζίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημα. Στο 88’ αποβλήθηκε και ο Σουντουρά των Ποντίων με δεύτερη κίτρινη.

Ο Βόλος πέτυχε την τρίτη του νίκη, αυτή τη φορά εκτός έδρας, καθώς επιβλήθηκε 2-1 του ΑΟ Χανιά Κισσαμικού. Οι «κυανέρυθροι» ξεκίνησαν δυνατά και πήραν γρήγορο προβάδισμα 0-2 με γκολ των Δημόπουλου στο 3’ και Καμπαγέρο στο 12’, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 35’ με τον Σιμόν στο τελικό 1-2.