Όνειρο ήταν και… πάει!

Ο Άρης δεν κατάφερε να δραπατεύσει από το «Γεντί Κουλέ» με την πολυπόθητη νίκη και το 1-1 κόντρα στον σκληροτράχηλο ΟΦΗ του μείωσε δραματικά τις όποιες ελπίδες για άνοδο στην Super League.

Καταδικαστική ήταν η ισοπαλία που πήρε ο Άρης στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ που απέδειξε πως είναι σκληρό καρύδι για κάθε αντίπαλό του. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο και για ένα αποτέλεσμα, καθώς ενδεχόμενη απώλεια βαθμών θα σηματοδοτούσε και το «τέλος» στο όνειρο της επανόδου στην Superleague.

Η ομάδα του Κωστένογλου όμως έμεινε στο 1-1 και πλέον μόνο με θαύμα θα καταφέρει να πάρει μια εκ των δυο θέσεων που οδηγεί στα μεγάλα σαλόνια. Το ματς ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του. Είχε φάσεις, γκολ, ένταση, κίτρινες κάρτες, τρεις αποβολές και μικροεπεισόδια, ανά διαστήματα μεταξύ των ποδοσφαιριστών.
Η αποβολή των Παντίδου και Μπούρμπου στο 35’ δεν επηρέασε σημαντικά το παιχνίδι ενώ ο Άρης είχε τον Διούδη σε μεγάλη μέρα, με τον έμπειρο πορτιέρο να γλιτώνει, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, την ομάδα του από έναν διασυρμό.

Στο 29’ ο Όγκμποε έβγαλε για τον Μιλοσάβλιεφ και ο τελευταίος με δυνατό σουτ πέτυχε το 1-0. Στο επόμενο λεπτό ακολούθησε σύρραξη των ποδοσφαιριστών με τον Θάνο να «κιτρινίζει» τους Νάστο και Τάτο ενώ απέβαλλε τους Παντίδο και Μπούρμπο.

Στο 73’ ο Τάτος έκανε τη σέντρα και ο Καπνίδης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Στα τελευταία λεπτά, ο ΟΦΗ είχε κατασκηνώσει στην αντίπαλη περιοχή με τον Διούδη όμως να είναι ο φύλακας άγγελος των «κίτρινων».

Στο 90’ ο Μάνος είδε την δεύτερη κίτρινη και άφησε τον ΟΦΗ με εννέα παίκτες.

ΟΦΗ: Στρέζος, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Παντίδος, Κομεσίδης (62’ Αντουκόρ), Νάστος, Χαντί (38’ Όστοϊτς), Μπόατενγκ, Όγκμποε, Μιλοσάβλιεβ (70’ Μάνος), Βουό.
ΑΡΗΣ: Διούδης, Μπούρμπος, Τζανακάκης, Σόουζα, Ταυλαρίδης, Ρόβας (46’ Καράμπελας), Ντούνης, Πίτου (67’ Μπαργκάν), Ίλιτς, Τάτος, Παυλίδης (67’ Καπνίδης)

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ