Δυναμικοί οι… Ντάιναμο

Οι Χιούστον Ντάιναμο κέρδισαν με 3-1 τους Σιάτλ Σάουντερς πετυχαίνοντας δύο γρήγορα γκολ.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η πρώην ομάδα του Σέρχιο Κόκε προωθήθηκε στις προνομιούχες θέσεις της ανατολικής περιφέρειας με 27 βαθμούς. Πάντως απαιτήθηκαν δύο γρήγορα γκολ, για να πάρουν οι Ντάιναμο τον έλεγχο του σκορ και της αναμέτρησης.

Στο έβδομο λεπτό, ο Κόλιν Κλαρκ σκόραρε με κοντινό σουτ και με παρόμοιο τρόπο διαμόρφωσε το 2-0 στο 23ο λεπτό ο Μπράιν Τσινγκ. Στο 31ο λεπτό, ο Ουίλ Μπρούιν τραυματίστηκε και η ομάδα του Χιούστον απώλεσε τον βασικό της επιθετικό. Οι γηπεδούχοι ανησύχησαν επίσης για το… αποτέλεσμα στο 37ο λεπτό, όταν ο Αλβάρο Φερνάντεζ μείωσε με πέναλτι.

Ο Τσινγκ, όμως, επανέφερε την τάξη και δικαίωσε την εικόνα της αναμέτρησης στο 70ό λεπτό, αφού το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το 3-1. Έτσι έχασαν το αήττητο τους σερί οι Σάουντερς, που έμειναν στους 38 βαθμούς.

Χιούστον Ντάιναμο: Χαλ, Φρίμαν, Μπόσγουελ, Χάινολτ, Ας, Κλαρκ (90’ Ντίξον), Κάμερον, Ντέιβις, Μοφάτ, Τσινγκ (87’ Γκάρεϊ), Μπρούιν (31’ Ουίβερ).
Σιάτλ Σάουντερς: Κέλερ, Βαλ, Γιάνι, Παρκ, Ράιλεϊ, Φρίμπεργκ, Αλόνσο, Ροζάλες, Φερνάντεζ (78’ Φουσίτο), Λεβέσκ (57’ Γιάκα), Μοντέρο (67’ Νούναν).

Γαλατσόπουλος: «Έχουμε 13 ομάδες, αλλά η ΕΕΑ θα αποφασίσει» (video)
Λάνγκφορντ: «Εστιάζουμε στην επόμενη εβδομάδα«
ΑΕΚ: Ο Παπαθεοδώρου για βελτίωση και... διαιτησία με Παναθηναϊκό
Υγρός Στίβος: Με δύο ξένους και τη νέα σεζόν στην Α1 πόλο ανδρών και γυναικών

Κορονοϊός: 342 νέα κρούσματα στην Ελλάδα - Εννέα νεκροί το τελευταίο 24ωρο

GNTM 3: Το φαβορί του reality μένει εκτός σπιτιού