Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός Κ19 - Η στιγμή της απονομής του τροπαίου (vid)

Ο Ολυμπιακός Κ19 σήκωσε το τρόπαιο του Youth League γράφοντας ιστορία στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης σε επίπεδο Νέων, πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός και το ελληνικό ποδόσφαιρο.

Η Κ19 των «ερυθρόλευκων» νίκησε 3-0 τη Μίλαν στον τελικό του Youth League στη Νιόν και έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που κατακτά ευρωπαϊκό τρόπαιο στα χρονικά των διασυλλογικών διοργανώσεων της UEFA.

Το ματς κρίθηκε μέσα σε λιγότερο από ένα δεκάλεπτο στο β΄ ημίχρονο, όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 3-0 με πέναλτι του Μουζακίτη (60΄), σουτ του Παπακανέλλου (61΄) και εκπληκτικό «ψαλίδι» του Μπάκουλα (66΄).

Λίγες στιγμές αργότερα, ο Θάνος Κουτσογούλας σήκωνε το τρόπαιο στον ελβετικό ουρανό και μαζί του τον Ολυμπιακό και το ελληνικό αναπτυξιακό ποδόσφαιρο στα ουράνια.

Στο πλευρό των νεαρών παικτών βρέθηκε και ο Βαγγέλης Μαρινάκης, ο οποίος σήκωσε κι αυτός το πρώτο του ευρωπαϊκό τρόπαιο.