Κύπελλο Ελλάδας, ΑΕΛ - Ατρόμητος 1-1: Τον «έσωσε» ο Γιουμπιτάνα με… buzzer beater (videos)
Eurokinissi

Κύπελλο Ελλάδας: «Όρθιος» στο AEL FC Arena έμεινε ο Ατρόμητος, ο οποίος πήρε ισοπαλία 1-1 από την ΑΕΛ, χάρις σε τρομερή γκολάρα με… buzzer beater του Γιουμπιτάνα.

Ανοικτούς… λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς στο Περιστέρι άφησαν ΑΕΛ και Ατρόμητος. Οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1, χάρις σε όμορφο γκολ του Γιουμπιτάνα στην εκπνοή των καθυστερήσεων, αφού πρώτα ο Όγκμποε είχε ανοίξει το σκορ στο 80’ για τους Θεσσαλούς, έπειτα από τραγικό λάθος του Μαρκετζιάνι.

Ευκαιρίες χωρίς γκολ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν την πρώτη καλή στιγμή, όταν στο 4’ ο Παπαγεωργίου εκτέλεσε απ’ ευθείας το φάουλ, ωστόσο, η μπάλα πέρασε άουτ, εκατοστά δίπλα από την εστία του Μαρκετζιάνι.

Η… απάντηση από τους «κυανόλευκους» ήρθε στο 15’ με την κοντινή προβολή του Βαλένσια, όμως, ο Σουλούκος αντέδρασε σωστά και έσωσε την εστία του. Στη συνέχεια, η ΑΕΛ προσπάθησε να απειλήσει στο 38’ αλλά η κεφαλιά του Πλέγα πέρασε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η προσπάθεια του Καλουτσικίδη βρήκε σε ετοιμότητα τον Μαρκετζιάνι.

Στο δεύτερο μέρος, οι Θεσσαλοί πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 64’ ο πορτιέρο του Ατρόμητου έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Πεντρόσο, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, η κεφαλιά του Ηλιάδη πέρασε άουτ.

«Θρίλερ» στα τελευταία λεπτά

Οι «βυσσινί» μετουσίωσαν την κυριαρχία τους σε γκολ δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας, όταν ο Μαρκετζιάνι έκανε τραγικό λάθος στο κοντρόλ, ο Όγκμποε πήρε τη μπάλα και σε κενή εστία έγραψε το 1-0.

Στην συνέχεια, ο Ατρόμητος προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, τη στιγμή που η ΑΕΛ έψαξε να «χτυπήσει» στις κόντρες. Όμως, στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Γιουμπιτάνα με όμορφο γκολ έσωσε την… παρτίδα για τους φιλοξενούμενους, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Μαϊδανός (79΄ Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Στάμου, Καλουτσικίδης (79΄ Θ. Παπαγεωργίου), Πλέγας, Θωμαΐδης (72΄ Αντράντα), Κ. Παπαγεωργίου (72΄ Ογκμποε), Μπρου, Κοσονού, Πεντρόσο (66΄ Νίνο).

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζιάνι, Κιβρακίδης, Ασεβέδο, Αθανασίου, Πομόνης (46΄ Ιμερέκοφ), Ερλινγκμαρκ, Γιουμπιτάνα, Κούεν (66΄ Καμαρά), Ντιρκς (66΄ Ρομπάιγ), Βαλένσια, Τζοβάρας (70΄ Βέργος).

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Παύλος Δερμιτζάκης (προπονητής ΑΕΛ)

Σάσα Ίλιτς (προπονητής Ατρομήτου)

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (29/04) - Με LaLiga, Serie A και Super League 2
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Πάμε βήμα βήμα - Να κερδίσουμε το πρώτο ματς»
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (29/04) - «Ροντέο» το πρωτάθλημα
Παναθηναϊκός AKTOR, Βιλντόζα: «Πάμε στο Βελιγράδι να κερδίσουμε»