Ολλανδία - Ελλάδα 3-0: Εφιάλτης 45 λεπτών «ψαλίδισε» τις ελπίδες πρόκρισης - Η βαθμολογία του ομίλου

Η Εθνική Ελλάδας τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Ολλανδία, για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024 και ηττήθηκε με 3-0.

Η Εθνική Ελλάδας πήγε με φιλοδοξίες στο Αϊντχόφεν μετά από καλές εμφανίσεις στα πρώτα τρία παιχνίδια των προκριματικών του Euro 2024.

Πολύ γρήγορα, όμως, η Ολλανδία την προσγείωσε στη δύσκολη πραγματικότητα του 2ου ομίλου, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Η Εθνική ομάδα πλήρωσε το κάκιστο πρώτο ημίχρονο, όπου οι «οράνιε» έκανα ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, σκοράροντας τρεις φορές κι έχοντας ένα δοκάρι. Διάστημα το οποίο ήταν καταδικαστικό για την ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ και έκανε διαδικαστικό το δεύτερο 45λεπτο.

Αγωνιστικά, η Ολλανδία πήρε από την αρχή τον έλεγχο και μετά τις πρώτες προειδοποιητικές βολές άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό. Από κόρνερ του Μπλιντ ο Ντούμφρις πήρε την κεφαλιά που κατέληξε σε πάσα προς τον Ντε Ρόουν, ο οποίος με μονοκόμματο σουτ άνοιξε το σκορ.

Ο Βλαχοδήμος επενέβη εξαιρετικά στο 29΄ και στο 30΄, στις προσπάθειες των Σίμονς και Βέγκχορστ, αλλά ένα λεπτό αργότερο δεν μπορούσε να αντιδράσει στην κοντινή εκτέλεση του Χάκπο, ο οποίος δέχθηκε τη σέντρα-ασίστ του Ντούμφρις, στόπαρε με το στήθος και έγραψε το 2-0.

Η Ελλάδα φάνηκε για πρώτη φορά στο 35΄ με την άστοχη κεφαλιά του Κουρμπέλη από σέντρα του Μασούρα και μερικά δευτερόλεπτα αργότερα ο πανταχού παρών Ντούμφρις δοκίμασε ένα συρτό σουτ εκτός περιοχής στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι.

Στο 39΄ ο Χάκπο βρήκε τον Ντούμφρις δεξιά κι εκείνος με την τρίτη ασίστ του στο παιχνίδι έχρισε σκόρερ και τον Ντε Ρόουν, για το 3-0.

Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι «έσβησε». Οι «Οράνιε» δεν είχαν λόγο να συνεχίσουν άλλο με το πόδι στο γκάζι και ο προπονητής τους βρήκε την ευκαιρία να κάνει διαχείριση, καθώς την Κυριακή (10/9) η ομάδα του έχει δύσκολη αποστολή στο Δουβλίνο, απέναντι στην Ιρλανδία.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Φλέκεν, Χερτρούιντα, Φαν Ντάικ, 'Ακε (46΄ Ντε Φράι), Ντούμφρις (Ντε Λιχτ), Ντε Ρόουν (65΄ Ράιντερς), Ντε Γιονγκ (77΄ Φέερμαν), Μπλιντ, Σίμονς, Βέγκχορστ, Χάκπο (65΄ Λανγκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα (70΄ Γιαννούλης), Ρέτσος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης, Κουρμπέλης (70΄ Κουλιεράκης), Μπακασέτας (77΄ Μπουχαάκης), Μάνταλος, Παυλίδης (73΄ Γιακουμάκης), Μασούρας (70΄ Φούντας).

0

Άστον Βίλα - Ολυμπιακός, Ελ Αραμπί: «Εδώ με την αξία μας, γεμάτοι προσδοκίες»
Euroleague: Σφυρίζουν το Game 4 του Παναθηναϊκού AKTOR οι διαιτητές του Game 3 του Ολυμπιακού
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Στόχος μας είναι να κερδίσουμε»
Euroleague: Η απάντηση για τις διαιτησίες στα Game 3 των Παναθηναϊκού AKTOR και Ολυμπιακού