Nations League: Ισπανία-Ιταλία 2-1: Στον τελικό οι «φούριας ρόχας» κόντρα στην Κροατία
EPA/MAURICE VAN STEEN, ΑΜΠΕ

Nations League: Το τρόπαιο της διοργάνωσης απέναντι στην Κροατία θα διεκδικήσει η Ισπανία μετά τη νίκη της 2-1 επί της Ιταλίας χάρις σε τέρμα του Χοσελού στο 89ο λεπτό του ημιτελικού των Finals.

Θέση στον τελικό του «De Kuip» για το Nations League Finals έκλεισαν οι «φούριας ρόχας», μια και επικράτησαν 2-1 της «σκουάντρα ατζούρα» στον ημιτελικό που έλαβε χώρα στο Έσχεντε. Μάλιστα, οι Ίβηρες θα διεκδικήσουν για δεύτερη συνεχόμενη φορά το τρόπαιο, καθώς το 2021 είχαν ηττηθεί 2-1 από τη Γαλλία.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Πίνο άνοιξε το σκορ με πλασέ από την περιοχή, ωστόσο, η Ιταλία απάντησε άμεσα, αφού στο 11’ ο Ιμόμπιλε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από το πέναλτι που υπέπεσε ο Λε Νορμάν.

Μάλιστα, στο 21’ οι Ιταλοί σκόραραν και πάλι, αυτή τη φορά με τον Φρατέζι, όμως, το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Χοσελού, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 84ο λεπτό και πέντε λεπτά αργότερα, νίκησε τον Ντοναρούμα, δίνοντας την πρόκριση στην Ισπανία.

Διαιτητής: Στάνκο Βίντσιτς (Σλοβενία)

Κίτρινες: Άλμπα, Γκάβι, Μοράτα - Ιμόμπιλε, Τζανιόλο

Ισπανία (Λουίς ντε λα Φουέντε): Ουνάι Σιμόν, Νάβας, Λε Νορμάν, Λαπόρτ, Άλμπα, Ρόδρι, Μερίνο (74’ Φαμπιάν Ρουίθ), Ροντρίγκο (46’ Ασένσιο), Γκάβι (68’ Κανάλες), Πίνο (75’ Φάτι), Μοράτα (84’ Χοσελού).

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Τολόι, Μπονούτσι (46’ Νταρμιάν), Ατσέρμπι, Ντι Λορέντζο, Φρατέζι (76’ Βεράτι), Ζορζίνιο (61’ Κριστάντε), Μπαρέλα, Σπινατσόλα (46’ Ντι Μάρκο), Ιμόμπιλε (60’ Κιέζα), Τζανιόλο.