La Liga: «Χαστούκι» για τη Ρεάλ, έχασε απ’ τη Βιγιαρεάλ στη Μαδρίτη!

La Liga: Η Βιγιαρεάλ «σόκαρε» τη Ρεάλ Μαδρίτης και επικράτησε 3-2 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Θριαμβεύτρια στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» η Βιγιαρεάλ. Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν κατάφερε να τα βγάλει πέρα με το «κίτρινο υποβρύχιο» και ηττήθηκε 3-2. Για την 28η αγωνιστική της Primera Division, λίγες μέρες μετά το θριαμβευτικό 4-0 μέσα στο «Καμπ Νου»!

Οι «μερένχες» προηγήθηκαν στην αναμέτρηση, όταν από γύρισμα του Βινίσιους ο Πάου Τόρες πέτυχε αυτογκόλ στο 16ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες να αυξήσουν το σκορ, αλλά και πρόβλημα στην άμυνα. Έτσι ο Τσουκουέζε στο 39’ έκανε το 1-1.

Η «βασίλισσα» πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 48’, με τον Βινίσιους να κάνει το 2-1. Μπαίνοντας στο τελευταίο 20λεπτο η Βιγιαρεάλ ισοφάρισε με τον Μοράλες και στο 80’ ο Τσουκουέζε και πάλι έκανε το 2-3 για το πρώτο και καθοριστικότερο προβάδισμα της Βιγιαρεάλ.

Η ήττα αυτή κρατά τη Ρεάλ Μαδρίτης στους 59 και στο -12 απ’ την κορυφή και την Μπαρτσελόνα. Η Βιγιαρεάλ ανέβηκε στους 47 και απέχει 4 βαθμούς απ’ την τετράδα.

Σε αναμετρήσεις της 28ης αγωνιστικής της LaLiga σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Σεβίλλη-Θέλτα 2-2

Οσασούνα-Ελτσε 2-1

Εσπανιόλ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-2

Σοσιεδάδ-Χετάφε 2-0

Ρεάλ Μαδρίτης-Βιγιαρεάλ 2-3